Podnośnik basenowy jako wsparcie w rehabilitacji

0
1461

Basen to doskonałe miejsce do przeprowadzania czynności rehabilitacyjnych. Woda i jej właściwości w wielu przypadkach wspomagają powrót do zdrowia lub częściowej sprawności osób cierpiących na dysfunkcje układu ruchu. Basen powinien być wyposażony w podnośnik, aby umożliwiać korzystanie z niego także osobom z większym stopniem niepełnosprawności.

Rodzaje podnośników basenowych

Każde kąpielisko czy basen powinny w myśl obowiązujących przepisów dysponować udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Jak wiemy, bywa z tym różnie, jednak w porównaniu do kilku lat wstecz, coraz więcej obiektów posiada już podstawowe rozwiązania, likwidujące bariery architektoniczne. Jednym z takich rozwiązań jest podnośnik basenowy (https://www.mobilex.pl/produkty/podnosniki-dla-niepelnosprawnych-produkty/podnosniki-basenowe/), urządzenie niezbędne dla wielu osób z dysfunkcjami układu ruchu, które chciałyby korzystać z rehabilitacji w wodzie. Woda poprawia krążenie, niweluje napięcie mięśniowe oraz pozwala na wzmocnienie mięśni. Zajęcia rehabilitacyjne przeprowadzane w wodzie są szczególnie cenne dla pacjentów mających problemy z chodzeniem. Wyporność wody pozwala im na wykonywanie ćwiczeń niemożliwych dla nich do wykonania w innym środowisku.

Kiedy wejście do basenu z wykorzystaniem tradycyjnej drabinki czy też stopni schodowych jest niemożliwe, powinno się zastosować podnośnik dedykowany osobom niepełnosprawnym. Na rynku znaleźć można takie urządzenia, dostosowane do różnego typu kąpielisk, wygodne w obsłudze i mobilne, zdolne do wykonania swoich zadań w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Przykładem jest podnośnik Panda One marki Digi Project, zasilany bateryjnie, który pomaga nie tylko w przenoszeniu osoby niepełnosprawnej z brzegu basenu do wody oraz w odwrotnym kierunku, lecz także pod prysznic czy do szatni basenowej. Większą i bardziej zaawansowaną wersją tego podnośnika jest Panda Pool o dłuższym zasięgu ramienia (150 cm) oraz większym obciążeniu maksymalnym. Oba podnośniki, ze względu na swoją mobilność, świetnie sprawdzają się w obiektach, gdzie blisko siebie znajduje się kilka basenów czy zbiorników typu jacuzzi. Wówczas jedno urządzenie jest w stanie obsługiwać wszystkie te miejsca. Zarówno Panda One jak i Pool posiadają systemy zapewniające bezpieczeństwo transportu, w tym specjalny układ hamulcowy. Panda Pool, który jest znacznie bardziej zaawansowanym sprzętem wyposażono m.in. w dodatkowy manualny system prowadzenia i obsługi (potrzebny w razie awarii sytemu elektronicznego) oraz 8-poziomowy system bezpiecznego opuszczania.

Podnośniki basenowe uznanej marki

Osoby poszukujące ekonomicznego wariantu podnośnika powinny zwrócić swoją uwagę na urządzenie Eco Pool, również marki Digi Project. Ze względu na doświadczenie producenta, który od lat specjalizuje się w tego typu produktach, Eco Pool można uznać za podnośnik w pełni bezpieczny i wygodny w eksploatacji. Również jest on zasilany bateryjnie i ładowany z gniazdka.

Do basenów, których ściany wystają ponad powierzchnię gruntu, przeznaczone są stacjonarne podnośniki takie jak F100 i F145. Pozwalają one na szybkie podnoszenie i opuszczanie pasażerów (w przypadku F100 nawet w kilkanaście sekund) oraz posiadają wysokie obciążenie maksymalne (140 kg). Ich trwała konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo.

Podnośniki basenowe powoli stają się standardem w polskich obiektach rekreacyjnych. Warto zadbać o ten element wyposażenia nie tylko ze względu na osoby niepełnosprawne, ale także ludzi starszych, dla których korzystanie ze standardowej basenowej drabinki może stanowić niebezpieczeństwo.

Wszystkie opisane wyżej podnośniki są dostępne w ofercie sklepu Mobilex: https://www.mobilex.pl/