Polacy u dentysty

Cieszy fakt, że każdego roku wzrasta świadomość Polaków w zakresie dbania o zęby. Okazuje się, że nie tylko częściej realizujemy wizyty kontrolne czy te mające na celu leczenie chorych zębów, ale również dbamy o estetykę naszych uśmiechów. Kto boi się wizyt w gabinetach dentystycznych? Czy są jeszcze dorośli Polacy, którzy nigdy nie sprawdzili stanu swojego uzębienia u stomatologa?

Co mówią eksperci?

Okazuje się, że nawet 90% Polaków ma próchnicę. Jak potwierdzają lekarze, dla których miejscem wykonywania zawodowych obowiązków jest gabinet stomatologiczny Koszalin – La Dentica, wszystko przez złą dietę, brak nawyków dbania o stan zębów oraz nierealizowanie kontrolnych wizyt u dentystów. Co ważne, ponad połowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym także ma popsute próchnicą zęby, a kłopoty pojawiają się najczęściej już na etapie wyrastania zębów mlecznych.

Warto jednak zaznaczyć, że dbałość o uzębienie poprawia się. Na regularne wizyty przynajmniej raz w roku decyduje się już połowa naszych rodaków, chociaż aż 98% z nich uznaje się, boi się dentysty.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Z reguły do dentysty wybieramy się dopiero wtedy, gdy zaczyna nas boleć ząb. Niestety, wciąż zbyt mało Polaków stosuje odpowiednią profilaktykę w tym zakresie. Tylko połowa z nas realizuje wizyty kontrolne, nadal nawyki dbania o zęby nie są właściwie wyrobione.

Od zapisów do dentysty skutecznie odstraszają nas długie kolejki do gabinetów i sam ból, który towarzyszy zabiegom. Leczenie zębów przebiega poprzez likwidowanie próchnicy, ale w stadium zaawansowanym konieczne jest inwazyjne leczenie kanałowe.

Znacznie rzadziej udajemy się na zabiegi pielęgnacyjne, jak piaskowanie, lakowanie czy zdejmowanie kamienia. Wciąż tylko nieliczni decydują się na leczenie ortodontyczne czy wybielanie zębów. I chociaż jesteśmy coraz bardziej świadomi konieczności odbywania regularnych wizyt u stomatologów, nadal realizujemy je nieregularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku narzucania obowiązku profilaktyki dentystycznej. Przegląd zębów nie jest też obowiązkowy w przypadku tych najmłodszych pacjentów, a jak wiadomo, to właśnie dzieciom powinno wpajać się zdrowe nawyki.

Gabinety prywatne czy na NFZ?

Leczenie zębów jest w licznych przypadkach refundowane, natomiast jak wspomnieliśmy, ogromne kolejki do dentystów skutecznie odstraszają przed darmową opieką stomatologiczną. Nie ma też wątpliwości, że to w prywatnych gabinetach pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc i zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu. Wizyty u dentysty znacznie różnią się od tych dokonywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj standardowo stosuje się na przykład nieinwazyjne znieczulenie, dzięki któremu pacjent zupełnie nie odczuwa dyskomfortu. Strach jest w nas zakorzeniony, ale z całą pewnością bezpodstawny, zaś dbanie o zęby powinno być standardem w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Zdrowe i mocne zęby to komfort codziennego funkcjonowania i atut pod względem wizualnym, który niweluje kompleksy, zaś chore zęby i stany zapalne mogą być przyczyną poważnych schorzeń całego organizmu. Warto wziąć te aspekty pod uwagę.