Porowatość włosów a stosowanie olejków

Porowatość włosów to ważny parametr, który warto mieć na względzie w trakcie wyboru kosmetyków. Kluczowy jest pod tym względem wybór odżywki lub olejków, za pomocą których pragniesz poprawić kondycję włosów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat oraz podpowiadamy jakie grupy kosmetyków warto stosować, jeśli zależy Ci na ich dostosowaniu do potrzeb swoich włosów. 

Olejki do włosów – garść najważniejszych informacji 

Olejki zawierają w swoim składzie kwasy tłuszczowe, niezwykle pomocne substancje odżywcze, które wzbogacają włosy i wzmacniają ich strukturę. Cząsteczki kwasów tłuszczowych mogą mieć różny rozmiar, dlatego też należy dostosować je do kondycji i predyspozycji swoich włosów. Olejki można podzielić na dwie główne grupy – nasycone i nienasycone; te ostatnie dzielą się dodatkowo na jednonienasycone oraz wielonienasycone. Olejki, w których składzie przeważają kwasy nienasycone, mają dość duże cząsteczki, natomiast olejki z kwasami nasyconymi mają cząsteczki niewielkich rozmiarów. 

Ponadto olejki można podzielić według kryterium tempa ich wchłaniania. Pod tym względem wyróżnia się olejki szybko wchłaniające się, olejki o średnim tempie wchłaniania, a także olejki powoli lub nawet niewchłaniające się. 

Do włosów o niskiej porowatości polecane są przede wszystkim olejki, w których dominują kwasy nasycone. Najlepiej wypadają między innymi olejki mirystynowy, stearynowy, laurynowy, arachidowy, palmitynowy. Do włosów o średniej porowatości polecane są między innymi olejki z orzechów laskowych, migdałów, rzepakowy, arachidowy, awokado, arganowy, z pestek moreli, a także oliwa z oliwek. Do włosów o zwiększonej porowatości najlepiej wybierać olejki z pestek winogron, z orzechów włoskich, konopny, słonecznikowy, z pestek dyni, czarnuszki, lniany, makowy.

Olejek czy odżywka do włosów? 

Oprócz stosowania olejków na własną rękę masz także możliwość wyboru specjalnych odżywek dedykowanych do włosów o określonej porowatości. Polecamy pod tym względem korzystać z odżywek emolientowych, których rozbudowaną ofertę znajdziesz pod adresem https://www.ekobieca.pl/pol_m_WLOSY_Odzywki-do-wlosow_Odzywki-emolientowe-2362.html . Odżywki emolientowe zawierają w swoim składzie mieszanki olejków o cząsteczkach o określonej wielkości. Jest to duże ułatwienie, szczególnie jeśli do tej pory stosowałaś olejki na własną rękę, mieszając je ze zwykłymi odżywkami. 

Odżywki emolientowe należy stosować po dokładnym umyciu włosów, rozprowadzając na całej długości, od nasady po czubki. Warto pozostawić odżywkę na kilka minut, w czasie których kosmetyk uzupełni strukturę włosów, tworząc wokół nich ochronną warstwę. Odżywki emolientowe pomogą zatrzymać wodę wewnątrz włosa, przeciwdziałając ich wysychaniu, przetłuszczaniu się, klapnięciu lub innym niepożądanym zachowaniom. 

Następnie, należy odżywkę spłukać oraz wysuszyć włosy lub poczekać, aż woda samoczynnie odparuje. Nie zaleca się nakładania jakichkolwiek dalszych kosmetyków po zastosowaniu odżywki emolientowe. Przyczyna jest prosta – odżywka będzie utrudniać ich wchłanianie, dlatego powinna być stosowana jako ostatni kosmetyk, który nakładasz na włosy.