Probiotyki

Równowaga biologiczna – probiotyczna może zostać zachwiana chorobą czy kuracją antybiotykową. Niski poziom probiotyków może doprowadzić do biegunek czy infekcji dróg rodnych, co jest uciążliwe i bardzo bolesne.

Preparaty probiotyczne zażywane doustnie (suplementy diety) dostarczają do organizmu żywe kultury bakterii, które dokonują kolonizacji jelit oraz z czasem dróg rodnych. Oczywiście można stosować kapsułki dopochwowe, które działają niemal natychmiastowo, ale probiotyki nie zadziałają w całym organizmie. Aby zadbać o prawidłową florę bakteryjną we wszystkich układach, najlepiej spożyć preparat doustny. Alternatywą dla suplementów są produkty naturalne, ale należy spożywać je często, aby uzupełnić braki probiotyków. Poza tym nie każdy jest smakoszem kiszonej kapusty czy fermentowanych nasion strączkowych.

Kiedy stosować suplementację probiotykiem?

Zastosowanie „dobrych bakterii” jest wskazane po przebyciu długiej choroby czy kuracji antybiotykiem.  Nierównowaga bakterii w organizmie to również wina przewlekłego i silnego stresu. W przypadku stresogennej pracy, trudnej sytuacji życiowej również można zażywać suplementy z probiotykami.

Probiotyki są również wskazane w okresie zmian hormonalnych u pań, które mogły zostać wywołane przez antykoncepcję, ciąże czy połóg. Dobre bakterie są również stosowane podczas terapii atopowego zapalenia skóry, biegunek czy dolegliwości jelitowych. Powodów do stosowania probiotyków jest wiele, ale dolegliwości opisane wyżej, należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem. Ich przyczyna może mieć inne podłoże, a nierównowaga flory bakteryjne może okazać się jedynie objawem.

Jak przechowywać probiotyk?

Przechowywanie probiotyku w postaci suplementu diety jest zazwyczaj opisane w załączonej w opakowania ulotce. Producent szczegółowo opisuje sposoby przechowywania. Dlaczego jest to tak istotne? Wiele żywych kultur bakterii może przeżyć w temperaturze pokojowej do 4 tygodni. Po tym czasie preparat jest niezdatny do spożycia i nie wyrówna flory bakteryjnej.

Według zaleceń większości producentów suplementy diety najlepiej przechowywać w lodówce. A jak stosować i dawkować probiotyki w formie suplementów? Jak jeszcze można je przechowywać? Bardziej szczegółowych odpowiedzi można poszukać w artykule https://wybieramprobiotyk.pl/2019/10/15/vivomixx-wszystko-o-probiotycznym-suplemencie-diety.

Suplementacja probiotykami jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu, ponieważ pozwala na utrzymanie równowagi flory bakteryjnej. Ta znów przyczynia się do lepszej kondycji organizmu, wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega biegunkom czy infekcjom dróg rodnych.