Choroby serca mogą objawiać się na różne sposoby, ale żadnego z nich nie wolno lekceważyć. Ignorowanie objawów zagrażać twojemu życiu; z chorobami serca nie ma żartów. Jeśli widzisz u siebie jakieś niepokojące objawy, zapisz się na badanie elektrokardiografem, które pozwoli ocenić stan twojego serca.
Badanie EKG – co daje?
Elektrokardiograf pozwala przeprowadzić badanie z zapisu pracy serca. Dużą zaletą takiego badania jest jego nieinwazyjność. Badanie EKG można przeprowadzić praktycznie każdemu, niezależnie od jego stanu zdrowia – jest bezpieczne dla pacjenta. Aby można było przeprowadzić badanie, należy użyć aparatów EKG, które umożliwiają natychmiastowy wydruk przebiegu pracy serca. Dzięki temu lekarz nawet bezpośrednio po badaniu jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta. Istnieją różne typy aparatów EKG, najczęściej wspomina się jednak o tych dwunastokanałowych; poza tym istnieją też trzy i sześciokanałowe.
Niektórzy obawiają się badań EKG, ponieważ uważają, że urządzenie wysyła szkodliwe impulsy do ich serca. To nieprawda! Impulsy wysyła serce do aparatu, a nie odwrotnie – dzięki temu właśnie lekarz jest w stanie sprawdzić, czy z układem sercowo-naczyniowym wszystko jest w porządku.
Kiedy zdecydować się na badanie EKG?
Gdy odczuwasz kłucie w klatce piersiowej. To bardzo niepokojący sygnał, ponieważ może wiązać się np. z chorobą niedokrwienną serca. Dobry sprzęt, np. aparat EKG AspelCARD pomoże sprawdzić, czy z twoim narządem wszystko jest w porządku. Niepokojące kłucia w klatce to na przykład takie, które pojawiają się podczas aktywności fizycznej lub wzmożonego wysiłku. Kłucie raczej nie towarzyszy danej osobie przez cały dzień, pojawia się przeważnie na kilka minut i znika.
Kiedy zauważysz u siebie sinicę. Sinica to inaczej zabarwienie skóry na fioletowo lub niebiesko. Może pojawić się na skórze wtedy, gdy dojdzie do niewydolności serca. Dodatkowo sinica może objawiać się również niedopływaniem krwi do kończyn górnych i dolnych, czego efektem są zawsze zimne stopy i dłonie. Aparat EKG Aspel jest w stanie wykryć niewydolność serca – jeśli zostanie u ciebie stwierdzona, to lekarz będzie musiał natychmiast włączyć leczenie farmakologiczne.
Kiedy odczuwasz kołatania serca. Kołatania, czyli inaczej palpitację mogą pojawiać się bez żadnej konkretnej przyczyny – niektórym towarzyszą podczas aktywności fizycznej, u innych mogą pojawiać się w spoczynku, np. w nocy. Kołatania są niepokojącym objawem i warto zgłosić się z nimi do lekarza – on powinien przepisać skierowanie do kardiologa lub od razu na badanie elektrokardiografem.
Kiedy często odczuwasz bóle nóg. Opuchlizna czy bóle w łydkach to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów chorób układ krążenia. Takie bóle mogą często zwiastować miażdżycę, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Brak leczenia i zmiany trybu życia może doprowadzić nawet do śmierci.
Gdy zdarzają ci się omdlenia. Jednorazowe omdlenie oczywiście nie musi świadczyć o chorobie serca, ale jeśli utrata przytomności zdarza ci się częściej, to najwyższa pora wybrać się do lekarza. Aparat EKG Aspel zbada częstotliwość akcji serca i sprawdzi, czy w pracy narządu występują nieprawidłowości, które mogłyby doprowadzić do ewentualnych omdleń.
Gdy cierpisz na uporczywy ból głowy. Nigdy nie ignoruj bólu głowy, zwłaszcza takiego, który nawraca. Tępy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie ból może oznaczać, że chorujesz na nadciśnienie tętnicze. Skutkiem nieleczonego nadciśnienia mogą być różne powikłania, wśród których wskazuje się na przykład udar mózgu czy tętniaka aorty.
Aparat EKG Aspel może być prawdziwym ratunkiem w sytuacji, w której jeszcze nie masz wykrytej choroby serca, ale podejrzewasz, że coś może być nie tak. Nie lekceważ objawów – badanie elektrokardiografem nie jest szkodliwe, więc nawet jeśli ma się okazać, że jesteś zdrowy, to i tak warto wykonać badanie. Nie wyrządzi ono krzywdy twojemu organizmowi, a przynajmniej upewnisz się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie – to najwyższa pora zadbać o siebie i włączyć odpowiednie leczenie.
Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.