W zdecydowanej większości przypadków zapalenie dziąseł stanowi pierwszy sygnał, pierwszy objaw paradontozy, czyli jest objawem, a nie samodzielną jednostką chorobową.
OK, ale jestem tylko człowiekiem, mogę się mylić, duża grupa lekarzy może powiedzieć, że może nie mam racji?
W tej sytuacji w moim odczuciu nie ma to większego znaczenia, ponieważ sygnalizujemy, że problem nieleczonego zapalenia dziąseł (niezależnie od przyczyny) w perspektywie czasu będzie skutkował rozwojem pełnoobjawowej paradontozy.
Co to jest paradontoza (periodontitis) – jest to choroba infekcyjna ( najczęściej bakteryjna) tkanek przyzębia, która gdy nie jest leczona w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów własnych pacjenta. Pierwsze objawy paradontozy to z reguły intensywne, samoistne (bez przyczyny) krwawienie dziąseł oraz mniejsze, czy większe obnażanie szyjek zębów.DEF
Przyczyny zapalenia dziąseł:
W większości przypadków przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia są bakterie tlenowe i beztlenowe, które znajdują się w płytce nazębne i kamieniu nazębnym. Można powiedzieć, że niedostateczna i niewłaściwa higiena zębów i jamy ustnej wynikająca z różnych przyczyn ( np. brak skutecznego czyszczenia, niedostateczne czyszczenie, spadek motywacji, niestosowanie specjalistycznych szczoteczek zębowych ) w zdecydowanej większości przypadków musi skutkować niekontrolowanym rozwojem toksyn i bakterii.
Bakterie mogą dodatkowo zalegać w kieszonkach dziąsłowych, a zablokowane przez kamień namnażać się i w konsekwencji tworzyć kieszenie patologiczne ( są to już ubytki kości własnej pacjenta).
Brak diagnozy i skutecznego leczenia na tym etapie może prowadzić do zaniku kości, rozchwiania zębów, dolegliwości bólowych, ropni i w efekcie nawet utraty zębów.
Musimy jednocześnie pamiętać, że ten katastroficzny scenariusz na szczęście nie dotyczy wszystkich pacjentów. Dobry, ogólny stan zdrowia, szacunek i dbanie o własny organizm to zmniejszenie prawdopodobieństwa, że paradontoza dotknie właśnie nas.
Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł to:
– krwawienie dziąseł (samoistne lub podczas szczotkowania)
– obrzęk i zaczerwienienie dziąseł
– nadwrażliwość (bolesność) zębów na skrajne temperatury,
– nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej ( odpowiada za to wydzielina z kieszonek dziąsłowych, najczęściej ropna)
– kieszonki dziąsłowe (powstanie wolnej przestrzeni pomiędzy tkankami zęba, a dziąsłem)
– cofnięcie się dziąsła i odsłonięcie szyjek zębowych DEF
Leczenie zapalenia dziąseł i paradontozy:
W łagodnej i początkowej postaci paradontozy(zapalenie dziąseł) leczenie polega na:
– systematycznym usuwaniu osadu i kamienia nazębnego,
– wyleczeniu ubytków próchnicowych,
– utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej,
– poprawie lub wymianie nieprawidłowo wykonanych wypełnień (plomb),
– uzupełnieniu braków zębowych
Kończą chciałbym przypomnieć wszystkim starą maksymę „dziąsła to sejsmograf organizmu”.
W przypadku, gdy leczenie zapalenia dziąseł okazuje się na dłuższą metę nieskuteczne i nie daje spodziewanych efektów powinniśmy pomyśleć o wykonaniu badań ogólnych i szczegółowych krwi.
Może się okazać, że przyczyną naszych krwawiących dziąseł może być schorzenie ogólnoustrojowe ( np.: cukrzyca, białaczka itp.) i nasz organizm sygnalizuje, że coś jest nie tak, dając jednocześnie nam szansę na szybką diagnozę poważnej choroby.
Artykuł powstał na bazie komentarza specjalistów z Ortoprotex.pl