Pyłek kwiatowy uznawany jest, na równi z żeń-szeniem, tybetańskimi jagodami goji, kokosem, orzechami nerkowca i czosnkiem, za tzw. superżywność, czyli produkt o wysokiej zawartości energii oraz właściwościach bardzo korzystnych dla zdrowia. Produkowany jest przez pszczoły, które zbierają go, a następnie mieszają z nektarem i w postaci kuleczek przenoszą do ula.

Spożywany w niewielkich ilościach pomaga zachować dobrą formę fizyczną i psychiczną, a w większych – leczy.

Pyłek kwiatowy - właściwości i zastosowanie

WŁAŚCIWOŚCI

Pyłek kwiatowy poprawia wydolność organizmu. Zawiera ponad 250 biologicznie aktywnych substancji, z czego ponad 20% to białka, a wśród nich odpowiedzialna za kondycję fizyczną i zdrowie walina, której nasz organizm nie wytwarza samodzielnie, w dodatku szybka ją zużywa. Inne ważne składniki to regenerując komórki kwasy nukleinowe RNA i DNA, ponoszące odporność i usprawniające pracę mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze, witaminy, minerały oraz enzymy roślinne.

DZIAŁANIE LECZNICZE

Pyłek kwiatowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest naturalnym antybiotykiem i antydepresantem. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwmiażdżycowo. Detoksykuje, pobudza układ krwiotwórczy, reguluje pracę układu trawiennego i pomaga w walce z nowotworami i chorobami wrzodowymi. Przeciwdziała cukrzycy, powstrzymuje biegunki, łagodzi zaparcia i wzbogaca wewnętrzną florę bakteryjną, niezbędną do prawidłowego przetwarzania pokarmu. Podnosi zdolność do koncentracji, uczenia się i zapamiętywania. Niweluje negatywne skutki stresu i przepracowania, wzmacniając układ nerwowy. Chroni wątrobę. Przeciwdziała efektom starzenia się organizmu – neutralizuje lipofuscyny, czyli brunatne barwniki z substancjami toksycznymi, których ilość wzrasta w komórkach wraz z wiekiem. Lipofuscyny odkładające się w skórze są widoczne na dłoniach starszych osób w postaci tzw. plam wątrobowych.

Pyłek kwiatowy jest szczególnie polecany osobom po ciężkich, wyniszczających chorobach lub operacjach oraz wykonującym wymagającą wysiłku pracę umysłową bądź fizyczną.

DAWKOWANIE

Naturalna postać, w jakiej pyłek jest wytwarzany, to granulki. Jednak nie można ich tak po prostu połykać. Jeśli nie rozdrobnimy ich, skorzystamy tylko z 10-15% jego właściwości. Najlepszą metodą jest rozpuszczenie pyłku w ciepłej wodzie lub mleku i wypicie dopiero po 3 godzinach, lub nawet odstawienie na noc w celu jak najlepszego uwolnienia wszystkich substancji. Alternatywą jest zmielenie granulek na proszek i dodawanie go do żywności.

Zmieszanie pyłku z miodem w proporcji 3:7 wzmacnia jego działanie i ułatwia strawienie.

Kuracja powinna trwać od 1 do 3 miesięcy i może być powtarzana do 4 razy w roku. Pyłek przyjmuje się 3 razy w ciągu dnia, na nie krócej niż na 30 minut przed posiłkiem.

Dzienna dawka dla wzmocnienia organizmu to 5-10 gramów, a dawka lecznicza – od 20 do 40 gramów, czyli 2-5 łyżeczek dla osoby dorosłej i 1-2 łyżeczki dla dziecka. 20 gramów dziennie zaleca się pacjentom, którzy zażywają inne leki lub zmagają z się chorobą przewlekłą.

Przy stosowaniu pyłku w problemach psychicznych, sugerowany czas przyjmowania preparatu to 2-6 tygodni przy dziennej dawce 1-3 gramów.

Ponieważ pyłek jest silnym alergenem, w przypadku rozpoczynania kuracji powinno się zaczynać od małych dawek i zwiększać je stopniowo. Przeciwwskazaniem do stosowania są takie choroby jak astma atopowa, nowotwór prostaty, uszkodzenie nerek, pierwszy okres ciąży oraz nadwrażliwość żołądka i jelit.