Rezonans magnetyczny

Wielu pacjentów, gdy słyszy od lekarza o konieczności wykonania badania diagnostycznego, takiego jak chociażby rezonans magnetyczny, przekłada termin wizyty na jak najpóźniej. Przyczyną są najczęściej wysokie koszty wykonania takiego badania prywatnie lub długa kolejka oczekujących do wykonania badania ze skierowaniem na NFZ. Te niedogodności nie wpływają pozytywnie na pacjentów. Dlatego też warto znaleźć zaufaną, czy polecaną przez rodzinę, sąsiadów lub znajomych placówkę rezonansu magnetycznego, w której wykonamy badanie sprawnie i bezboleśnie. Dowiedz się czym jest rezonans magnetyczny i w jakich przypadkach szczególnie zaleca się wykonanie tego badania. Sprawdź sam, że takiego badania wcale nie należy się bać i przekładać go na jak najpóźniej. 

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, w skrócie MR, to nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie pozwalające na ocenę stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Jest niezwykle precyzyjny – wskazuje na zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, w tym również w szpiku kostnym. Umożliwia ocenę funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. W zależności od potrzeb diagnostycznych może być wykonany z podaniem kontrastu lub bez. Rezonans magnetyczny najczęściej wykonuje się w diagnostyce planowej i profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.

Jak przebiega rezonans magnetyczny? 

W wielu pracowniach rezonansu magnetycznego wykonywane są badania różnych części ciała, m.in.:  głowy, brzucha, kręgosłupa, piersi, zatok, mózgu i inne. Nie wymagane jest skierowania lekarskie, jednak placówki realizują zwyczajowo również badania na NFZ. W zależności od badanego obszaru cała procedura trwa od 15 do 60 minut. Podczas badania nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów. O wszelkich metalowych przedmiotach w organizmie (implanty, śruby, stabilizatory itd.) należy poinformować personel przeprowadzający badanie. 

Jeśli otrzymałeś od lekarza skierowanie na rezonans magnetyczny lub potrzebujesz wykonać badanie prywatnie, jednak nie chcesz czekać w długich kolejkach i przepłacać, koniecznie odwiedź stronę internetową placówek Tomma: tomma.com.pl i już dzisiaj zapisz się wygodnie na badanie. Rezonans magnetyczny w placówkach Tomma zlokalizowanych w wielu miastach na terenie całego kraju to gwarancja wykonania badania na najnowocześniejszym sprzęcie oraz przez wysoko wykwalifikowany personel. Dowiedz się gdzie znajduje się najbliższa placówka rezonansu magnetycznego Tomma w Twoim mieście i nie zwlekaj – udaj się na badanie. Nie warto przekładać zdrowia na później! Jeżeli masz podstawy do wykonania badania, udaj się na nie niezwłocznie. Zobacz jakie to proste!