Leki osłonowe przyjmuje się w celu ochrony układu pokarmowego przy regularnym stosowaniu leków lub w przypadku okazjonalnej terapii antybiotykowej. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że w sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów leków osłonowych, które różnią się między sobą zastosowaniem oraz funkcją, jaką spełniają. Jakie leki osłonowe wyróżniamy?

Probiotyki

Każdy rodzaj takich leków znajdziemy w aptekach. Niektóre z nich można kupować bez recepty, również w aptekach internetowych, takich jak np. Apteka Mirowska. Probiotyki to leki osłonowe, które stosuje się głównie podczas kuracji antybiotykowej. Są to żywe mikroorganizmy, nazywane także żywymi kulturami bakterii. W dostępnych w sprzedaży preparatach osłonowych probiotycznych najczęściej znajdują się żywe szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Sacchoromyces. W naturalnej formie te pożyteczne bakterie znajdziemy także w produktach mlecznych, m.in. w kefirach czy jogurtach. Także te wyroby można traktować jako naturalne probiotyki i starać się je regularnie spożywać w trakcie przyjmowania antybiotyków. Pozwoli to ochronić w naturalny sposób nasz żołądek i układ pokarmowy przed silnym działaniem leków.

Prebiotyki

Są to substancje, które nie ulegają strawieniu w żołądku, dzięki czemu w niezmienionej formie dostają się do jelita grubego, w którym wspomagają namnażanie się pozytywnych kultur bakterii ochraniających nasz układ pokarmowy. Do grupy prebiotyków należą oligosacharydy oraz oligofruktoza. Jak bowiem wiadomo, przyjmowane przez nas antybiotyki nie tylko pomagają w zwalczaniu i eliminacji szkodliwych baterii będących przyczyną choroby, ale także zabijają pożyteczne bakterie pokarmowe bytujące w naszym układzie pokarmowym. Prebiotyki dzięki bezpośredniemu trafianiu do jelita grubego, a więc miejsca, gdzie na co dzień bytują szczepy dobrych bakterii, wspomagają ich odbudowę, poprawiając tym samym funkcjonowanie układu pokarmowego w trakcie terapii antybiotykowej.

Symbiotyki

Trzecią grupą leków osłonowych są symbiotyki będące połączeniem probiotyków z prebiotykami. Łączą one w jednym preparacie pozytywne cechy posiadane przez obie te grupy, dzięki czemu symbiotyki posiadają działanie najbardziej kompleksowe ze wszystkich leków osłonowych. Leki osłonowe z rodzaju symbiotyków zapewniają ochronę całego układu pokarmowego, który jest szczególnie narażony na gorsze funkcjonowanie w związku z przyjmowanymi lekami. Ich działanie rozpoczyna się już w żołądku, którego śluzówkę chronią przed stanami zapalnymi, a kończy się w jelitach, gdzie wspomagają właściwy rozwój oraz poziom pożytecznych bakterii.