Botoks, czyli toksyna botulinowa, stosowany jest dermatologii estetycznej już od ponad 40 lat. Substancja ta jest używana do korekcji zmarszczek mimicznych twarzy, a od niedawna także zmarszczek na szyi i brodzie. Stosowanie botoksu jest całkowicie bezpieczne i daje fantastyczne efekty. Z naszego artykułu dokładnie się dowiesz jak wygląda zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej oraz w jakich sytuacjach się go stosuje.

Charakterystyka botoksu

Botoksem nazywamy toksynę botulinową typu A, która znana jest także jako jad kiełbasiany. Jest to tak naprawdę bardzo silna trucizna, która jednak stosowana w niewielkich dawkach w dermatologii i medycynie estetycznej, a także np. w neurologii, daje bardzo dobre rezultaty. W dermatologii estetycznej botoks stosuje się w celu wygładzenia (a nie całkowitego usunięcia) zmarszczek mimicznych, przede wszystkim zmarszczek na czole, zmarszczek pomiędzy brwiami, tzw. kurzych łapek czy zmarszczek dokoła ust. Oprócz tego stosowana jest również w celu wygładzenia zmarszczek na szyi i brodzie.

Działanie botoksu

Zastosowanie botoksu w dermatologii estetycznej polega na wstrzyknięciu niewielkich ilości substancji w okolice zmarszczek. Powoduje to blokowanie impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za powstawanie skurczy mięśni twarzy i tym samym za powstawanie zmarszczek. Jest to możliwe poprzez zahamowanie wydzielania acetylocholiny w obrębie zakończeń nerwowo-mięśniowych. Oprócz tego botoks paraliżuje poszczególne mięśnie twarzy, przez co tracą one zdolność kurczenia, a skóra zaczyna się rozluźniać i przestaje się marszczyć. Tak naprawdę po wstrzyknięciu botoksu unieruchamiane są jednak tylko niewielkie fragmenty skóry i większość mięśni cały czas może normalnie funkcjonować, dzięki czemu w efekcie wykonania zabiegu twarz pacjenta cały czas wygląda całkowicie naturalnie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dermatolog z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednak przed jego wykonaniem konieczne jest najpierw drobne przygotowanie pacjenta polegające na odstawieniu leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi oraz leków przeciwzapalnych. Bezpośrednio przed samym wstrzyknięciem toksyny botulinowej pacjentki muszą także całkowicie zmyć z twarzy makijaż. Istnieją także pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Nie mogą się jemu poddać m.in. kobiety w ciąży i kobiety karmiące, pacjenci z chorobami immunologicznymi oraz ze skłonnościami do bliznowców, a także osoby, które wykazują nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Pełne efekty jego wykonania są widoczne po około 2 tygodniach i utrzymują się nawet przez okres 12 miesięcy.