Diagnostyka nadciśnienia to ważny etap w życiu pacjentów, u których wykrywa się pewne nieprawidłowości. Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu można dobrać odpowiednie leki i zapobiec rozwojowi choroby. Warto o tym pamiętać i dbać o jakość sprzętu oferowanego pacjentom – dzięki temu będą oni mogli być pewni diagnozy.
Diagnostyka nadciśnienia: stosowane sprzęty
Podstawowym urządzeniem, które pozwala na zdiagnozowanie nadciśnienia jest oczywiście holter. To maszyna mierząca ciśnienie w cyklu całodobowym. Holter podłącza się do pacjenta za pomocą elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej. Następnie badany powinien wykonywać swoje codzienne czynności – iść do pracy, wykonywać aktywność fizyczną (jeśli robił to do tej pory), spotykać się ze znajomymi itd. Holter przez cały dzień będzie monitorował ciśnienie i wykrywał nieprawidłowości. Po zakończeniu badania pacjent powinien spotkać się z lekarzem, który przedstawi efekty pracy holtera i zadecyduje o ewentualnym dalszym leczeniu farmakologicznym. Holter ciśnienia Aspel posiada zasilanie bateryjne, dlatego można go spokojnie używać przez cały dzień bez konieczności podładowywania. To gwarantuje, że wyniki nie będą zafałszowane i nie trzeba będzie powtarzać badania.
Przed badaniem holterem, lekarz powinien sprawdzić ciśnienie pacjenta za pomocą ciśnieniomierza. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że takie badanie może nie być miarodajne – niektórzy pacjenci na widok lekarza doznają stresu i wówczas ciśnienie automatycznie wzrasta. W takiej sytuacji badanie holterem Aspel będzie o wiele lepszym rozwiązaniem – pacjent w warunkach domowych uniknie niepotrzebnego stresu.
Diagnostyka nadciśnienia obejmuje również wywiad lekarski. Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o swoim stylu życia. Mowa tu o diecie, ewentualnych używkach (alkohol, papierosy), przyjmowanych lekach i nietypowych objawach, które mogą sugerować powstanie nadciśnienia tętniczego.
Holter – na co zwrócić uwagę?
Po czym poznać dobry jakościowo holter? Przede wszystkim takie urządzenie powinno być lekkie i wygodne w użytkowaniu. Holter nie może przeszkadzać w codziennych czynnościach, w zasadzie powinien być w ogóle niezauważalny przez pacjenta. Dzięki temu nie będzie myślał nad pomiarami ciśnienia – dokonają się one automatycznie, co zwiększy miarodajność samego wyniku. Myślenie o badaniu może niekorzystnie wpływać na efekty. Holter powinien być również maksymalnie precyzyjny. Wskazane jest, by dało się go podłączyć do komputera – dzięki temu lekarz będzie mógł zapisać wyniki i porównać je z późniejszymi badaniami już po włączeniu leczenia farmakologicznego. Holter Aspel posiada też bardzo wygodny wyświetlacz znakowy LCD, który umożliwia bezpośredni odczyt ostatniego badania. Cechuje go też duża pojemność, która pozwala na swobodne zapisywanie całego, dwudziestoczterogodzinnego cyklu pomiarów.
Po czym poznać profesjonalną aparaturę medyczną? Po tym, czy można jej używać do przeprowadzania badań naukowych. Mamy dobre wieści – wspomniany już rejestrator ASPEL spełnia kryteria dokładności pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, co czyni go odpowiednim sprzętem do testów naukowych. Tym samym może być śmiało używany do przeprowadzania profesjonalnych badań diagnostycznych u pacjentów z podejrzeniem nadciśnienia i innych zaburzeń.
Diagnostyka nadciśnienia: co musisz wiedzieć?
Szczegółowa diagnostyka obejmuje nie tylko kwestie związane z dolegliwościami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie może też objawiać się poprzez nieprzyjemności związane z układem moczowo-płciowym. Panowie mogą mieć zwiększone problemy z potencją, a u pań pojawia się niemożność osiągnięcia orgazmu oraz spadek libido. Diagnostyka nadciśnienia pozwoli na dopasowanie odpowiedniego leczenia, które przywróci pacjentom satysfakcję z życia seksualnego.
Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał we współpracy z właścicielem sklepu medycznego Kredos.