Różeniec górski, nazywany też korzeniem arktycznym, to roślina o intensywnym działaniu adaptogennym. Jej prozdrowotne właściwości były znane od dawna i wykorzystywane między innymi w medycynie ludowej. Popularność w naszym kraju zyskał niedawno, na skutek rosnącego zainteresowania suplementami dedykowanymi do walki ze stresem i złym samopoczuciem. Pod tym względem różeniec górski jest w stanie zagwarantować nie tylko poprawę nastroju, ale również uodpornić Cię na dalsze wahania.
Działanie różeńca górskiego
Różeniec górski pochodzi z Syberii. Jest to roślina występująca przede wszystkim w klimacie suchym, arktycznym. Leczniczym surowcem różeńca jest jego korzeń, w którym występują najważniejsze substancje czynne. Znajdują się wśród nich polifenole należące do grupy fenylopropanoidów: rozyna, rozaryna, rozawina i salidrozyd. Pozostałe istotne składniki to flawonoidy, kwasy organiczne, kwasy fenolowe, garbniki oraz mikroelementy.
Stosowanie różeńca górskiego wykorzystuje się od dawna w medycynie ziołowej w Rosji oraz Skandynawii. Jego oddziaływanie opisywane jest jako łagodzące, relaksujące oraz eliminuje uczucie zmęczenia. Niekiedy także przyjmuje się go w celu poprawy działania układu odpornościowego.
Różeniec jest kwalifikowany jako adaptogen. Do grupy tej zaliczają się rośliny wykazujące działanie regulujące, uodparniające na negatywny wpływ różnorodnych czynników życiowych. Adaptogeny pomagają zachować równowagę psychiczną oraz fizyczną, szczególnie w przypadku intensywnego zmęczenia umysłowego oraz w czasie spadku motywacji. Również długo utrzymująca się nerwowość oraz nadpobudliwość mogą zostać wygaszone na skutek suplementacji różeńca.
Różeniec górski w procesie odchudzania
Zgodnie z najnowszymi badaniami, różeniec górski wykazuje także działanie wspomagające odchudzanie. Jego regularne przyjmowanie może pomóc uzyskać zadowalające efekty, szczególnie jeśli zostanie połączony z wprowadzeniem odpowiedniej diety oraz regularną aktywnością fizyczną.
Kluczowe jest oddziaływanie różeńca na poziom tkanki tłuszczowej, która zostaje zredukowana. Odpowiedzialny jest to za związek o nazwie rozawina, który intensywnie stymuluje proces spalania. Ponadto różeniec normalizuje stężenie kortyzolu w organizmie, co przekłada się na ograniczone uczucie apetytu. W przypadku długotrwałego stosowania różeniec górski może poprawić wydolność organizmu oraz tempo jego regeneracji po wysiłku.
Dawkowanie różeńca górskiego
Różeniec górski jest dostępny przede wszystkim w formie tabletek oraz kapsułek. Zaleca się, by jego suplementację rozpoczynały wyłącznie osoby dorosłe. Zalecana dzienna dawka mieści się w przedziale od 100 do 300 mg. Znajdziesz także preparaty zawierające ekstrakt 500 mg, po które sięgają niemal wyłącznie osoby aktywnie uprawiające sport.
Dostępny jest także różeniec górski w formie sproszkowanego korzenia. Należy jego niewielką porcję zalać wrzątkiem, a przygotowany w ten sposób napar wypić po ostudzeniu.
Czas stosowania kuracji może się różnić w przypadku różnych osób. By pozytywne efekty były zauważalne, należy przyjmować preparaty z różeńcem przez okres przynajmniej 4-6 tygodni. Zaleca się przyjmowanie różeńca w godzinach wczesnych (przed południem) oraz nie łączyć go z innymi lekami.