Skąd się biorą wszy i jak się ich pozbyć

Wszawica, chociaż nie jest już takim problemem jak kilkadziesiąt lat temu, nadal może występować nawet w wysokorozwiniętym społeczeństwie. Gnidy we włosach najczęściej można zauważyć u dzieci lub dorosłych, którzy przebywają w zatłoczonych miejscach. Pojawienie się wszy nie ma nic wspólnego z higieną i tak naprawdę każdy może zarazić się tymi pasożytami. Skąd one się tak naprawdę biorą i czy istnieje skuteczny środek na wszy i gnidy?

Czym są wszy?

Wszy lub Pediculus humanus capitis to wyjątkowo zaraźliwe pasożyty, które są zasadniczo nieszkodliwe. W przeciwieństwie do innych organizmów ze swojego gatunku, wszy nie przenoszą żadnych chorób. Te mikroskopijne owady składają jajeczka (gnidy) we włosach, bardzo blisko skóry głowy.

Źródłem pożywienia wszy jest ludzka krew. Jej pozyskanie wiąże się z uszkodzeniami skóry, które z czasem zaczynają swędzieć, piec i boleć. Wszy głowowe mogą przetrwać dzień z dala od żywiciela. Nie potrafią latać i bytować w wodzie, jednak w czasie kąpieli ściśle przylegają do pasm włosów, dlatego do ich usunięcia potrzebny jest skuteczny środek na wszy i gnidy, gdyż samo mycie głowy nie jest wystarczające.

Jak przenoszone są wszy?

Wszy są przenoszone z jednego gospodarza na drugiego przez bliski kontakt. Udostępnianie grzebieni, szczotek, ręczników, czapek i innych przedmiotów osobistych może przyspieszyć rozprzestrzenianie się pasożytów. Wesz porusza się za poprzez czołganie i w ten sposób może przejść z ubrania danej osoby na jej głowę, a następnie złożyć gnidy we włosach. Można więc się nimi zarazić np. kładąc głowę na oparcie siedziska w komunikacji miejskiej czy przymierzając odzież w sklepie.

Wszawica może być krępująca, gdyż powszechnie uważa się ją za oznakę złej higieny osobistej. Niektórzy nawet sądzą, że dotyczy ona tylko osób o niższym statusie ekonomicznym. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą – ludzie wszystkich płci, grup wiekowych, ras i klas społecznych mogą złapać wszy.

Jak usunąć wszy?

Chociaż wszy mogą być uciążliwe, odpowiednie leczenie jest w stanie szybko i bezboleśnie zlikwidować problem. W zasadzie tak długo, jak ludzie są w pobliżu, wszy prawdopodobnie nie wyginą, dlatego warto wiedzieć o tym, że istnieją skuteczne środki na wszy i gnidy, które mogą rozwiązać sprawę w zaledwie kilka godzin.

Kluczem jest tutaj pozbycie się zarówno dorosłych osobników, jak i gnid we włosach. Preparaty takie jak Parasidose działają kompleksowo, dzięki czemu już po jednym zabiegu możliwe jest całkowite pozbycie się pasożytów. Warto jednak powtórzyć kurację po 7–9 dniach, w razie gdyby za pierwszym razem nie udało się pozbyć wszystkich jaj.

Skuteczne preparaty na wszy jednocześnie zabijają dorosłe osobniki oraz rozpuszczają spoiwo, jakim przytwierdzone są gnidy we włosach. Jest to niezwykle trwała maź, której nie da się wymyć przy pomocy zwykłych szamponów. Po zastosowaniu specjalnego środka włosy należy przeczesać gęstym grzebieniem, by usunąć zarówno jaja, jak i larwy i osobniki w dojrzałej formie. Cały zabieg jest szybki i bezbolesny, a więc bezpieczny do przeprowadzenia także u dzieci.