Na podstawie raportu „Wspieramy płodność”, który został przygotowany na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności, można szacować, że w Polsce problem niepłodności dotyczy już 1,5 miliona par. Potrzebne są więc konkretne rozwiązania systemowe i najbardziej skuteczne metody leczenia, aby temu przeciwdziałać i podnieść poziom dzietności w Polsce.
Niepłodność to nie wyrok
Jeśli młode, zdrowe osoby w wieku do 30. roku życia współżyją bez zabezpieczenia przez co najmniej 12 miesięcy i kobieta nie zachodzi w ciążę, para powinna wybrać się do kliniki leczenia niepłodności, aby sprawdzić, co jest przyczyną niepowodzeń. Diagnoza wskazująca niepłodność nie stanowi wyroku, a tylko rozpoczyna procedurę leczenia, która może zakończyć się sukcesem i narodzinami dziecka. Leczenie niepłodności może być realizowane na szereg różnych sposobów, z wykorzystaniem metod dopasowanych do indywidualnej sytuacji danej pary.
Dostępne metody leczenia
Dla zwiększenia prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, w okresie dni płodnych para powinna współżyć co drugi dzień. Inaczej plemniki będą nieruchliwe, albo będzie ich zbyt mało, aby doszło do zapłodnienia. Jeśli takie zabiegi nie przyniosą rezultatów, para chcąca nadal mieć własne dziecko, powinna zgłosić się do specjalisty, ponieważ może dotyczyć jej problem niepłodności.
Leczenie kliniczne
W warunkach kliniki leczenia niepłodności, dana para po przejściu etapu diagnozowania problemu, może przystąpić do skorzystania z metod wspomaganego rozrodu. Polegać mogą one na inseminacji lub wykonaniu zabiegu in vitro. Lekarz ginekolog prowadzący pacjentkę powinien podjąć decyzję o wyborze metody leczenia niepłodności. Inseminacja jest metodą mało inwazyjną. Polega ona na umieszczeniu nasienia bezpośrednio w jamie macicy kobiety. Nasienie na potrzeby inseminacji jest odpowiednio przygotowywane, w warunkach laboratoryjnych. Skuteczność tej metody zapłodnienia waha się w przedziale od 8 do 14 proc.
Jeśli i ona zawiedzie, albo pacjentka kwalifikuje się od razu do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, można podjąć decyzję o wszczęciu odpowiedniej procedury. Metoda leczenia poprzez zapłodnienie in vitro polega na połączeniu komórki jajowej kobiety z plemnikiem z nasienia dawcy lub partnera. Jej skuteczność szacowana jest w niektórych klinikach nawet na 43 proc. niezależnie od tego, do jakiej grupy wiekowej zalicza się pacjentka.