Soczewki – jak często wymieniać, jak pielęgnować, jak dobrać?

We współczesnych społeczeństwach, w których nie tylko pracę, ale i czas wolny spędza się przed elektronicznymi ekranami, problemy ze wzrokiem są coraz powszechniejszym problemem. Wybawieniem od konieczności noszenia okularów, zwłaszcza w przypadku osób bardzo aktywnych, są soczewki kontaktowe.

Noszenie soczewek kontaktowych. Sprawdź, od czego zacząć

Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza okulisty, który przeprowadzi badanie wzroku i rozpocznie krótką naukę zakładania soczewek kontaktowych. Badanie wykonuje się pod kątem użytkowania soczewek oraz zapewnienia jak największego komfortu osobie je noszącej. Podczas wizyty specjalista zapyta o styl życia. Informacja ta przyda mu się, aby dobrać rodzaj soczewek (jednodniowe lub miesięczne). W przypadku osób wyjątkowo aktywnych, uczęszczających na basen lub często wyjeżdżających, zdecydowanie lepiej sprawdzą się szkła kontaktowe jednodniowe, które wymagają mniej pielęgnacji – w porównaniu z soczewkami miesięcznymi.

Podczas wizyty lekarz oceni również stan zdrowia Twojego wzroku – zrobi to przy użyciu lampy szczelinowej. Mając pewność, że soczewki kontaktowe nie zaszkodzą kondycji oczu, lekarz okulista nauczy Cię, jak powinno się je prawidłowo zakładać i zdejmować. Otrzymasz też soczewki próbne do domu, aby móc je na spokojnie przetestować. Po ich założeniu nie powinieneś odczuwać dyskomfortu. Po kilku dniach zostaniesz zaproszony na wizytę, na której przedstawisz swoje ewentualne problemy i wrażenia związane z początkowym etapem użytkowania soczewek. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://twojepierwsze.pl/nosze-soczewki/technologie-soczewkach-kontaktowych/.

Jak prawidłowo przechowywać soczewki?

Soczewki tygodniowe lub miesięczne należy przechowywać w specjalnym pojemniczku, pamiętając, aby prawidłowo umieścić prawą i lewą soczewkę (strony pojemnika są oznakowane). Tak ułożone szkła kontaktowe należy zalać płynem – jego optymalna ilość jest wtedy, gdy w pełni przykrywa soczewki. Warto również pamiętać o regularnej wymianie soczewek na nowe. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie https://twojepierwsze.pl/nosze-soczewki/warto-regularnie-wymieniac-soczewki/.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Jeżeli masz astygmatyzm i dotychczas sądziłeś, że nie możesz nosić soczewek z uwagi na swoją wadę wzroku, mamy dobrą wiadomość: szkła kontaktowe są także dla Ciebie! Jeżeli chcesz zobaczyć, czy to rozwiązanie przypadnie Ci do gustu, wybierz się do lekarza okulisty. Specjalista doradzi Ci właściwy typ szkieł kontaktowych odpowiedni dla Twojej wady wzroku.