Pokrzywka to jedna z najczęstszych chorób skóry – występuje u 15-20% dzieci. Jej cechą charakterystyczną są swędzące rumieniowo-obrzękowe bąble, przypominające te po poparzeniu pokrzywą. Skąd bierze się pokrzywka? Jak się ją leczy? Co robić po zakończeniu leczenia?
Sposoby na leczenie pokrzywki (1,2)
Przyczyny powstawania pokrzywki są złożone. Zwykle pojawia się ona w wyniku działania mechanizmów nieimmunologicznych (wibracje, ciepło, zimno, stres, infekcje, choroby pasożytnicze, choroby tarczycy albo wątroby) lub immunologicznych (alergie). Bywają sytuacje, kiedy nie można ustalić jasnej przyczyny wystąpienia zmian na skórze. W przypadku dzieci powodem pojawienia się pokrzywki są najczęściej infekcje, pasożyty, alergie pokarmowe lub powietrznopochodne (trawy, pyłki, chwasty).
Pojawienie się pokrzywki u dziecka należy zawsze skonsultować z lekarzem. Najważniejszym krokiem przy leczeniu pokrzywki jest ustalenie czynnika, który ją wywołuje. Lekarz może zlecić podstawowe badania (krwi, moczu, kału) oraz kilkunastodniową dietę wolną od najsilniejszych alergenów. Do czasu wykrycia przyczyny pojawienia się zmian skórnych, stosuje się leczenie objawowe (leki antyhistaminowe lub glikokortykosteroidy systemowe).
Co robić, aby pokrzywka nie wróciła? (1)
Po ustaleniu czynnika, który wywołuje nieprzyjemne objawy, należy bezwzględnie go unikać. Leki pomogą w pozbyciu się pokrzywki, która już jest na skórze, ale nie zapobiegną powstaniu nowej. Jeśli dziecko nie będzie miało kontaktu z uczulającą żywnością, lekami lub innymi alergenami, to pokrzywka nie powinna już się pojawić. Dobrze jest też unikać nagłego ochładzania lub przegrzewania ciała dziecka, bo może to sprowokować wysiew nowych bąbli. Pokrzywka u dzieci zwykle mija, jeśli wyeliminuje się wszystkie czynniki sprawcze. W przypadku uczulenia na leki powinno się unikać nie tylko uczulającego leku, ale również innych, które mają podobną budowę.
1. Jenerowicz D. Polańska A. Pokrzywka u dzieci. http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/62308,pokrzywka-u-dzieci Data dostępu: 10.05.2017
2. Durska G. Ostro pokrzywka u dzieci – jak postępować? http://pediatria.mp.pl/lista/73514,ostra-pokrzywka-u-dzieci-jak-postepowac Data dostępu: 10.05.2017