Sprawdź, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu

Ciąża podzielona jest na 3 trymestry. Każdy trymestr trwa mniej więcej 13 tygodni. Który to tydzień ciąży a miesiąc? Jak to obliczyć? Od kiedy możesz mówić, że jesteś w ciąży? Pierwszy miesiąc ciąży to początek pierwszego trymestru. Czas ciąży i wiek płodu mierzony jest za pomocą „wieku ciążowego”. Wiek ciążowy rozpoczyna się w pierwszym dniu ostatniej miesiączki (LMP).

Jak liczyć wiek ciąży? Tydzień ciąży a miesiąc

Wiek ciążowy może być mylący. Sprawdź razem z nami, jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu. Większość ludzi uważa, że ciąża trwa 9 miesięcy. I to prawda, jednak zauważ, że ciąża jest mierzona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki — około 3-4 tygodni przed faktyczną ciążą. Czyli ciąża w pełnym terminie zwykle trwa około 40 tygodni od ostatniej miesiączki.

Ciąża tydzień po tygodniu i kalendarz ciąży

Wiele osób nie pamięta dokładnie, kiedy zaczęła się ostatnia miesiączka – zdarza się to większości nas. Jednak chcąc zajść w planowaną ciążę najlepiej założyć sobie kalendarz ciąży. Jak najpewniej sprawdzić wiek dziecka w początkowym fazie ciąży? Najdokładniejszy wynik daje badanie ultrasonograficzne.

Jakie są oznaki ciąży?

Dla wielu osób pierwszą oznaką ciąży jest brak miesiączki. Większość testów ciążowych będzie pozytywnych od tego czasu, gdy Twoja miesiączka będzie się spóźniać. Inne objawy wczesnej ciąży obejmują uczucie zmęczenia, uczucie wzdęcia, częstsze oddawanie moczu, wahania nastroju, nudności oraz tkliwe lub opuchnięte piersi. Nie każda będzie mieć wszystkie te objawy, ale często występuje co najmniej 1 z nich. A co dzieje się w łonie? Zapłodnione jajeczko zaczyna się dzielić, a komórki mnożą się w niezwykłym tempie. Zlepek komórek zamienia się w zarodek na początku 6 tygodnia. Faza embrionalna ciąży trwa około 5 tygodni. Wtedy zaczynają się rozwijać wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne.

Co dzieje się w 5-6 tygodniu?

To już 2 miesiąc ciąży. Może jeszcze tego nie wiesz, ale w Twoim brzuchu rośnie małe ziarenko.

  • Zarodek ma około 4-5 mm długości.
  • Tworzą się początki serca i układu krążenia.
  • Rozwijają się zalążki rąk i nóg.
  • Cewka nerwowa zaczyna się formować — później nerwy utworzą mózg, rdzeń kręgowy i główne nerwy.
  • Pępowina zaczyna się rozwijać.

Co dzieje się w 7-8 tygodniu?

  • Zarodek ma długość od 7 do 14 mm.
  • Serce się uformowało.
  • Rozwijają się błoniaste palce u rąk i nóg.
  • Ramiona zginają się w łokciach.

Zaczynają się tworzyć uszy zewnętrzne, oczy, powieki, wątroba i górna warga.

Kiedy rozwijają się narządy płciowe dziecka w trakcie ciąży?

Narządy płciowe rozwijają się w 7 lub 8 tygodniu ciąży. Wcześniej nie można ich zdefiniować – zarodek nie jest ani żeński, ani męski. Jeśli zarodek posiada męski gen, powoduje on rozwój jąder i zarodek rozwija się jako biologiczny samiec. Jeśli nie ma wyzwalacza, zarodek rozwija jajniki i staje się biologicznie żeński.

Co dzieje się w drugim miesiącu ciąży?

Objawy ciąży często stają się bardziej zauważalne w drugim miesiącu ciąży. Częste dolegliwości, takie jak tkliwość piersi, uczucie zmęczenia, częstsze oddawanie moczu, zgaga, nudności i wymioty, zwykle się nasilają. Twoje ciało wytwarza dodatkowe lity krwi w czasie ciąży, a serce bije szybciej i mocniej niż zwykle.

Trzeci miesiąc ciąży – jakie są objawy?

Zarodek staje się płodem w trzecim miesiącu ciąży. Pępowina łączy płód z łożyskiem i ścianą macicy. Zaczynają się również rozwijać zewnętrzne narządy płciowe.

Co dzieje się w 9-10 tygodniu?

Zarodek rozwija się w płód po 10 tygodniach. Ma długość od około 21 do 40 mm. Palce u rąk i nóg ulegają wydłużeniu. Pępowina łączy brzuch płodu z łożyskiem. Łożysko przylega do ściany macicy i pochłania składniki odżywcze z krwiobiegu. To właśnie pępowina transportuje składniki odżywcze i tlen do płodu i odbiera produkty przemiany materii dziecka.

Co dzieje się w 11-12 tygodniu?

Płód jest teraz mierzony od czubka głowy do pośladków (CRL).

  • CRL płodu ma 6–7,5 cm.
  • Palce u rąk i nóg nie są już błoniaste.
  • Kości zaczynają twardnieć.
  • Zaczyna rosnąć skóra i paznokcie.
  • Nerki zaczynają wytwarzać mocz.
  • Pojawiają się wczesne gruczoły potowe.
  • Powieki są zrośnięte.

Zmiany wyzwalane przez hormony powodują, że pojawiają się zewnętrzne narządy płciowe — żeńskie lub męskie. Płód zaczyna wykonywać spontaniczne ruchy.

Jak wygląda trzeci miesiąc ciąży?

Wiele przykrych objawów ciąży jeszcze bardziej potęguje się w 3 miesiącu. Dotyczy to zwłaszcza nudności. Twoje piersi nadal rosną i zmieniają się w coraz to tkliwsze. Kup sobie miękki, bezszwowy i wygodny stanik na szerokich ramiączkach. Obszar wokół sutka — otoczka — może stać się większa i ciemniejsza. Jeśli masz skłonność do trądziku, możesz mieć wypryski przez zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie.

Kiedy przybiera się na wadze w ciąży? Kiedy brzuch ciążowy zaczyna być widoczny?

Prawdopodobnie nie przybędziesz dużo na wadze w pierwszych 3 miesiącach. Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, możesz doświadczyć zupełnie innego tempa przyrostu masy ciała. Porozmawiaj z pielęgniarką lub lekarzem o utrzymaniu prawidłowej wagi przez cały okres ciąży.

Kiedy najczęściej dochodzi do poronienia? Poronienie zdarza się najczęściej w pierwszym trymestrze

Poronienie najczęściej ma miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. Około 15% ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak wygląda 4 miesiąc ciąży?

Twój drugi trymestr rozpoczyna się w czwartym miesiącu ciąży, zaczynając od 14 tygodnia.

Co dzieje się w 13-14 tygodniu?

Płeć biologiczną płodu można już zobaczyć (jak się uda), patrząc na zewnętrzne narządy płciowe w badaniu ultrasonograficznym.

  • Zaczynają rosnąć włosy.
  • Gruczoł krokowy zaczyna się rozwijać u biologicznie męskich płodów.
  • Jajniki przemieszczają się w dół z brzucha do obszaru miednicy u biologicznie żeńskich płodów.
  • Powstaje podniebienie.
  • Płód ma około 8 cm.

Co dzieje się w 15-16 tygodniu?

  • Długość CRL płodu wynosi około 12 cm.
  • W jajnikach biologicznie żeńskich płodów tworzą się setki tysięcy komórek jajowych.

Co dzieje się w tygodniach 17-18? Jak wygląda ciąża w tygodniu 19-20 i co dzieje się później? Sprawdź kalendarz ciąży.