Stenoza kanału kręgowego nazywana jest również ciasnotą kanału kręgowego lub zwężeniem kanału kręgowego. Jest to patologiczne zwężenie, w efekcie którego dochodzi do ucisku struktur rdzenia kręgowego. Powstaje na skutek postępujących zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, gdy kanał kręgowy ochraniający delikatne tkanki rdzenia kręgowego staje się zbyt wąski i dochodzi do ucisków rdzenia. U osób zdrowych rdzeń nie przylega ściśle do struktur kanału kręgowego występują wolne przestrzenie, brak ucisków powodujących patologię. Objawy schorzenia są zależne od umiejscowienia zwężenia pojawiają się zarówno u kobiet jak i mężczyzn około 50-60 roku życia. Schorzenie to znacząco pogarsza jakość życia, gdyż jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców i rwy kulszowej.
Przyczyny stenozy kanału kręgowego
Przyczyny zwężenia kanału kręgowego mogą być wrodzone lub nabyte. U osób, które urodziły się ze zbyt wąskim kanałem kręgowym zazwyczaj patologia nasila się z czasem a dolegliwości pojawiają się najczęściej po 30 roku życia. Znacznie częściej przyczynami stenozy kanału kręgowego są zmiany nabyte w ciągu życia. Najczęstsze przyczyny stenozy to: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy, zabiegi operacyjne, przerosty więzadeł w obrębie kręgosłupa, nowotwory w obrębie kości i w świetle kanału kręgowego, torbiele, wypukliny, dyskopatia, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, akromegalia i inne przyczyny powodujące długotrwały ucisk na rdzeń kręgowy. Zazwyczaj zwężenie kanału jest wynikiem procesów degeneracyjnych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej.
Objawy stenozy kanału kręgowego
Najczęściej do zwężeń kanału dochodzi w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa, znacznie rzadziej w odcinku piersiowym. Obraz kliniczny schorzenia zależny jest od tego jaki odcinek rdzenia jest uciskany. Najczęściej występującym objawem stenozy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa jest ból ostry lub przewlekły w dolnej części pleców, ból nóg nasilający się po przejściu nawet krótkiego dystansu. Rwa kulszowa objawiająca się silnym bólem nogi podczas chodzenia. Pieczenie, mrowienie i drętwienie nóg. Nasilenie objawów prowadzi do osłabienia nogi, opadania stopy, upośledzenia czynności chodzenia. Efektem może być chromanie neurogenne, czyli kalectwo ruchowe a nawet całkowita utrata zdolności chodzenia. U osób ze stenozą kanału kręgowego może wystąpić utrata kontroli nad zwieraczami. Stenoza kanału w odcinku szyjnym objawia się bólem karku szyi i pleców, rwą barkową, zaburzeniem czucia, niedowładem kończyn górnych oraz bólami i zawrotami głowy.
Leczenie stenozy kanału kręgowego
Badanie podmiotowe i badanie neurologiczne oraz badania obrazowe jak RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny i inne umożliwiają wybór metody leczenia. Leczenie zachowawcze z zastosowaniem fizjoterapii, kinezyterapii, blokady nerwów, iniekcji oraz farmakoterapii ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych. Często zalecane jest pływanie, które pomaga odciążyć kręgosłup. W razie niezadowalających efektów leczenie konieczne staje się odbarczenie struktur nerwowych kanału kręgowego i jego poszerzenie. W nowoczesnych centrach leczenia chorób kręgosłupa jak Carolina Medical Center wykonywany jest pełny zakres zabiegów klasycznych oraz najnowocześniejszych procedur małoinwazyjnych. Zabiegi małoinwazyjne umożliwiają wysoką precyzję wykonania, mniejszą ingerencję w tkanki, większe bezpieczeństwo i szybką rekonwalescencję.