Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi w gabinetach dentystycznych są te, mające na celu zachowanie zębów w dobrej kondycji i wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych czy ubytków. Dział stomatologii zajmujący się dbaniem o zęby nazywamy stomatologią zachowawczą. Z roku na rok poszerzają się możliwości leczenia, ochrony i upiększania zębów.

Coraz wyższa świadomość pacjentów sprawia, że chętnie korzystają oni z regularnych przeglądów dentystycznych i zabiegów mających na celu wyleczenie zębów, bez konieczności ich ekstrakcji. Mimo że współczesna protetyka jest na bardzo wysokim poziomie, warto zawsze zadbać o to, by jak najdłużej cieszyć się swoimi zębami.

Wygrać z próchnicą

Stomatologia zachowawcza koncentruje się głównie na profilaktyce i leczeniu próchnicy. Bakterie powodujące próchnicę i wiele innych schorzeń dziąseł i przyzębia to najwięksi wrogowie w walce o piękny i zdrowy uśmiech. W ramach stomatologii zachowawczej wykonuje się takie zabiegi, jak leczenie próchnicy różnymi metodami czy odbudowa tkanek zębowych materiałami światłoutwardzalnymi. Stomatolog służy również radą w kwestii odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz leczeniu takich dolegliwości jak parodontoza czy nieprzyjemny zapach z ust. Współczesne wypełnienia ubytków zęba, spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi czy leczeniem przeciwpróchniczym są bardzo wytrzymałe, a metoda światłoutwardzalna sprawia, że idealnie wypełniają dziurę w zębie. Szeroka paleta odcieni materiału wypełniającego pozwala na idealne dopasowanie do koloru naturalnego zęba. Dzięki temu pacjent odzyskuje piękny, zdrowy i w pełni funkcjonalny ząb.

Leczenie endodontyczne

W silnych stanach zapalnych miazgi zębowej konieczne jest leczenie endodontyczne, zwane potocznie leczeniem kanałowym. Należy ono do jednych z najmniej lubianych przez pacjentów zabiegów. Niestety jest jedynym sposobem na wyleczenie zagrażającego zdrowiu i życiu zapalenia. Przy wykorzystaniu najnowszej techniki dentystycznej, np. komputerowemu znieczuleniu i precyzyjnemu podaniu lekarstwa w kanale zęba, leczenie endodontyczne jest bezbolesne i skuteczne. W niewielkich stanach zapalnych możliwe jest pełne wyleczenie podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nieduże ubytki wypełnia się materiałem światłoutwardzalnym w odcieniu dopasowanym do naturalnego zęba. Większe ubytki wypełnia się specjalistycznymi formami odbudowującymi, np. wkładem koronowym, koronowo-korzeniowym czy protetycznym.

Bezbolesna stomatologia

Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta w gabinecie dentystycznym kojarzyła się z bólem. U wielu osób rozwinął się nawet paniczny strach przed stomatologiem, nazywany dentofobią. Jednak to już przeszłość! Dzisiejsze zabiegi stomatologiczne, nawet te najbardziej inwazyjne są bezbolesne, a lekarze dokładają wszelkich starań, by pacjent czuł się na fotelu dentystycznym komfortowo. Dlatego nie ma się czego obawiać i warto odwiedzać regularnie dentystę w celu  regularnych przeglądów i szybkiej reakcji na wszelkie nieprawidłowości. Bo piękny uśmiech to wizytówka każdego!

Artykuł ekspercki – szczegóły publikacji
Publikacja powstała przy współpracy z firmą Klinika stomatologiczno-medyczna Medoral.pl