Suplementy diety

Jeśli kiedykolwiek zainteresowaliśmy się tematem treningu i diety to w końcu prędzej czy później usłyszeliśmy o suplementach diety. Są to często produkty owiane pewną nutką tajemniczości ponieważ wiele osób korzysta z nich nie mając dokładnie w sumie pojęcia po co. Warto jest dobrze wiedzieć na co wydajemy nasze pieniądze – z tego powodu właśnie powstał ten artykuł, którego celem jest dokładne przedstawienie tego, czym są suplementy diety, co w sobie zawierają najpopularniejsze produkty, i czy tak naprawdę jest sens je przyjmować. Jeśli zawsze interesował Cię ten temat lub dopiero chcesz się dowiedzieć czegokolwiek o odżywkach dla sportowców, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszam!

Na sam początek oczywiście istotnym jest to, by dokładnie sobie wytłumaczyć czym w zasadzie suplementy diety są. W świecie tych produktów wciąż istnieje wiele mitów i legend co do tego, co tak naprawdę są w stanie dla nas zrobić. Najistotniejsze jest wiedzieć to, że ich głównym zadaniem jest wspomaganie nas poprzez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych zależnie od tego, co w danym momencie potrzebujemy. Nie są to produkty, które w magiczny sposób pomogą nam osiągnąć wymarzone rezultaty bez wkładu własnego, czyli intensywnego treningu i odpowiedniej, dostosowanej do nas diety. Jest to szczególnie bardzo istotne ponieważ kupowanie takich artykułów zawsze powinno być z legalnych źródeł jak sklep internetowy https://sklep.kfd.pl/ – mamy tym sposobem pewność, że nie kupujemy kota w worku, który posiada w sobie jakieś niepewne czy nawet nielegalne substancje! To właśnie rozróżnia suplementy diety od magicznych tabletek na odchudzanie – ich zadaniem jest pomaganie nam poprzez dostarczanie tego, co w danym momencie nasze ciało może potrzebować, niezależnie czy mówimy tutaj o ćwiczeniach czy sposobie na lepszy sen.

Suplementy diety – najpopularniejsze opcje

Jeśli już planujemy jakieś określone zakupy to z pewnością zauważymy, że w dzisiejszych czasach wybór odżywek jest przeogromny – ciężko jest czasem osobie nieświadomej wybrać to, co będzie według niego odpowiednie. Z tego powodu poniżej zebrałem niektóre z artykułów, które są szczególnie polecane osobom, co dopiero zaczynają swoją przygodę z suplementami ponieważ nie są specjalnie skomplikowane i zawierają w sobie głównie znajome składniki odżywcze:

1. Białko – z pewnością jeśli mówimy o suplementach diety to musimy wspomnieć o proteinach. Sam fakt, że nazywane są często “blokami życia” wskazuje na to, jak bardzo istotne są dla naszego zdrowia ponieważ wykonują wiele istotnych czynności, które wpływają na to, jak działa nasz organizm jak transportowanie krwi z naszym tlenem czy magazynowanie żelaza. Z tego też powodu niedobór tej substancji odżywczej może spowodować poważne negatywne efekty na naszym zdrowiu. Jednakże, w kwestii ćwiczeń białko jest również bardzo istotne dla nas ponieważ może nam pomagać w takich kwestiach, jak:

  • wspomaganie redukcji naszej tkanki tłuszczowej
  • wspomagać naszą regenerację po treningu
  • wpływać na to, jak rozwija się nasza muskulatura dzięki ćwiczeniom

Można oczywiście się zacząć zastanawiać czemu warto korzystać z takich rozwiązań skoro mamy również dostęp do białka w diecie. Prawda jest taka, że suplementy dostarczają nam czyste proteiny, bez obaw o inne składniki jak tłuszcze czy węglowodany! Dodatkowo, nasze zapotrzebowanie na białko będzie rosnąć wraz z intensywnością naszego treningu. Jeśli chcemy mieć pewność, że dostarczamy wszystko, czego wymaga nasz organizm bez przesadnego objadania się to jak najbardziej możemy właśnie pomyśleć o takim rozwiązaniu! Ogólnie najpopularniejszą opcją w przypadku tej odżywki dla sportowców jest białko pochodzące z mleka krowiego. Mówimy tutaj głównie o białku serwatkowym oraz kazeinie. W przypadku serwatki głównie najpopularniejszym rozwiązaniem jest WPC (Whey Protein Concentrate), czyli koncentrat białka serwatkowego, który zawiera w sobie około 80% czystego białka w produkcie! Później mamy również chociażby WPI (Whey Protein Isolate) czyli izolat białka serwatkowego – w tym przypadku mowa o nawet 90% czystych protein. Na sam koniec króluje głównie WPH (Whey Protein Hydrolysate) czyli hydrolizat białka serwatkowego gdzie odnajdziemy nawet do 100% czystego białka! Oczywiście wybór artykułu tutaj zależy już od nas. Jednakże, większość osób wciąż ostatecznie decyduje się na WPC ponieważ jest stosunkowo tanie i wystarczające głównie. W przypadku kazeiny micelarnej ten produkt zazwyczaj zaleca się przyjmować na noc ponieważ powoli się rozkłada w naszym organizmie, przez co potrzeba więcej czasu by białko odpowiednio się wchłonęło. 

2. Kreatyna – kolejny klasyczny suplement diety dla wielu osób. Jest to związek chemiczny, który składa się z trzech istotnych aminokwasów: glicyny, metioniny i argininy. Wiele osób decyduje się na suplementacje ponieważ pomimo tego, że odnajdziemy go w mięsie, to niestety w bardzo małej ilości. Produkt ten może dostarczyć odpowiedniej energii do naszych mięśni oraz wpłynąć na redukcję tkanki tłuszczowej. Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku kreatyny jest tzw. monohydrat kreatyny (monowodzian), czyli połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Pomimo tego, że na rynku odnajdziemy wiele różnych opcji jak chociażby jabłczan kreatyny to wciąż większość kulturystów wybiera klasyczny monowodzian.

Oczywiście oprócz wyżej wymienionych suplementów diety odnajdziemy przeróżne inne opcje jak chociażby odżywki przedtreningowe czy aminokwasy BCAA. To, co znajdziecie powyżej to tylko prosty przykład od czego można zacząć w kwestii suplementacji dla osób ćwiczących jeśli nie jesteście jeszcze pewni czy rzeczywiście warto.

Podsumowanie

Suplementy diety są w dzisiejszych czasach coraz bardziej istotne dla każdej osoby, która myśli nad tym, by polepszyć swoje efekty treningu. Jeśli czujecie, że czegoś wam brakuje w tej kwestii to jak najbardziej można pomyśleć o takim rozwiązaniu, jak odżywki dla sportowców!