Szczoteczka elektryczna czy manualna? Wady i zalety użytkowania

Od kiedy na rynku pojawiły się szczoteczki elektryczne, trwa nieustanna debata na temat ich wyższości nad szczoteczkami manualnymi. Planując zakup nowej szczoteczki, warto nieco bliżej przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. Dlatego przygotowaliśmy praktyczne zestawienie, z którego dowiecie się, jakie korzyści przynosi użytkowanie szczoteczki elektrycznej oraz jakie korzyści oferuje użytkowanie szczoteczki manualnej.

Szczoteczka elektryczna

Do głównych zalet szczoteczki elektrycznej należy przede wszystkim jej dokładność. Dzięki temu, że wykonuje więcej ruchów w ciągu minuty, potrafi dużo bardziej efektywnie usuwać płytkę nazębną. Wiele modeli posiada również czujnik siły nacisku, który umożliwia nam zachowanie optymalnego docisku szczoteczki do powierzchni zęba.

Do istotnych zalet szczoteczki elektrycznej należy jej wielozadaniowość. Możliwość stosowania wymiennych końcówek oznacza, że dla całej rodziny możemy kupić jedną szczoteczkę i po prostu wymieniać końcówki w zależności od potrzeb każdego użytkownika. Dzięki temu znacznie spadają koszty zakupu.

Prosta obsługa szczoteczki elektrycznej sprawia, że jej użytkowanie nie sprawi problemów zarówno dzieciom, jak i osobom niepełnosprawnym.

W wielu modelach szczoteczek elektrycznych występuje specjalny zegar, który informuje nas po upływie 120 sekund. Myjąc zęby szczoteczką manualną, często nie pilnujemy czasu, w efekcie czego myjemy zęby zbyt krótko, nie doczyszczając ich, lub zbyt długo, podrażniając dziąsła.

Skoro mowa o dziąsłach to warto zauważyć, że szczoteczka elektryczna masuje dziąsła co bardzo korzystnie wpływa na stan przyzębia.

Do najpoważniejszych wad szczoteczki elektrycznej możemy zaliczyć możliwość uszkodzenia płytki nazębnej. Dzieje się tak w przypadku zbyt mocnego dociskania włosia do powierzchni zęba. Na szczęście wiele modeli posiada już specjalny czujnik siły docisku, o którym wspominaliśmy wcześniej. Za pewną wadę szczoteczki elektrycznej można uznać jej cenę. Jest ona wyższa aniżeli w przypadku szczoteczki manualnej. Ponadto każda opcja wykraczająca poza standard wiąże się z wyższą ceną.

Szczoteczka elektryczna jest niestety uzależniona od prądu. Jeżeli wyjeżdżamy w miejsce, w którym będziemy pozbawieni możliwości naładowania szczoteczki, to może znacznie utrudnić korzystanie z niej.

Szczoteczka manualna

Dużą zaletą szczoteczki manualnej jest jej niska cena. Dobrej jakości szczoteczkę możemy kupić już za kilka lub kilkanaście złotych. Ponadto w każdym sklepie czy na stacji benzynowej są dostępne tzw. jednorazówki, które będą dla nas zbawieniem, jeśli zapomnimy zabrać szczoteczki w dalszą podróż. Nowoczesne szczoteczki manualne są wyposażone w dodatkowe nakładki, które pozwalają na czyszczenie języka lub dodatkowy masaż dziąseł. No i oczywiście szczoteczka manualna będzie działać niezależnie od tego, czy w danej chwili mamy dostęp do prądu. Mycie zębów szczoteczką manualną jest szczególnie zalecane dla najmłodszych. Pozwala to wypracować odpowiednią płynność ruchów w trakcie szczotkowania.

Za największą wadę szczoteczki manualnej uważa się fakt, że nie oczyszcza ona przestrzeni międzyzębowych równie efektywnie, jak szczoteczka elektryczna. Skuteczność szczoteczki manualnej jest dużo niższa od jej elektrycznego odpowiednika. Szczególnie przy nieumiejętnym szczotkowaniu.

Obok regularnej higieny jamy ustnej warto także odwiedzić centrum stomatologiczne morzeusmiechu.pl, w którym można uzyskać nie tylko kompleksową pomoc stomatologiczną, ale także szereg wskazówek dotyczących zasad higieny jamy ustnej.