Pełne spalin powietrze, substancje toksyczne – rtęć w rybach i ołów w roślinach zielonych, chemia zawarta w żywności: pestycydy, polepszacze smaku, konserwanty i barwniki, stosowanie używek takich jak alkohol i papierosy – to wszystko sprawia, że nasze organizmy chłoną mnóstwo trujących składników. Wzrastający poziom zanieczyszczenia środowiska oraz pokarmów prowadzi do większej podatności na wiele chorób. Czy są sposoby, dzięki którym można zmniejszyć zawartość toksyn w naszych organizmach? Tak, w dodatku znajdują się na wyciągnięcie ręki.

Niepozorna mogłoby się wydawać glinka, jest jednym z nich. Znajdujące się w niej substancje pomagają wydalić z organizmu związki dla niego trujące i usprawniają pracę wszystkich organów. Przyczyną leczniczych właściwości glinki jest jej zdolność do przyciągania, wchłaniania, wydalania i neutralizowania szkodliwych substancji oraz drobnoustrojów. Działa także antyseptycznie i immunostymulująco. Zawarte w niej enzymy pomagają oczyścić krew. Jest również źródłem wielu mikroelementów, takich jak magnez, żelazo, sód, potas, lit, tytan czy mangan.

Kuracja glinką nosi nazwę agrilloterapii i jest jednym z najstarszych rodzajów leczenia bazującego na naturalnych substancjach. Zapiski, jakie odnaleziono na jej temat, pochodzą z czasów starożytnych.

Aplikuje się ją w wielu postaciach: napoju, płukanki, okładów, kąpieli i maseczek, ponieważ może być stosowana zarówno w formie zewnętrznej, jak i do wewnątrz.

Glinki różnią się między sobą kolorami, co jest związane z różną zawartością poszczególnych minerałów. Najbardziej znaną i stosowaną, zwłaszcza w leczeniu domowym, jest glinka zielona, ale w niektórych kuracjach używa się też odmiany żółtej i czerwonej.

Terapia glinką - na co pomoże

STOSOWANIE DOUSTNE

Detoksykacja za pomocą glinki trwa dosyć długo, bo aż 3 tygodnie. Codziennie wieczorem należy zmieszać szklankę wody z łyżeczką sproszkowanej glinki, pozostawić do rana i wypić na pół godziny przed śniadaniem.
Z uwagi na odkażające właściwości, służy również do sporządzania płukanek, które warto stosować w przypadku infekcji gardła. Przygotowuje się je na bazie herbaty szałwiowej – do kubka z taką herbatą należy dodać 2 łyżeczki glinki i stosować powstałą mieszankę do płukania ust kilka razy dziennie.

MASECZKI NA TWARZ

Glinka jest jednym z głównych składników maseczek oczyszczających i ujędrniających skórę. Taką maseczkę można w bardzo prosty sposób przygotować w domu. Ważne, aby stosować ją nie rzadziej niż raz w tygodniu. Wystarczy wymieszać białko z 1 jaja od kury z 2 łyżeczkami glinki, nałożyć na twarz i dekolt i trzymać do momentu, aż całkowicie wyschnie. Wówczas należy spłukać ją za pomocą ciepłej wody.

ZABIEGI NA CIAŁO

Okłady z glinki odżywiają skórę, ujędrniają ją oraz wygładzają. Stosowane na brzuchu, udach i pośladkach zmniejszają cellulit. Aby przygotować preparat do ciała, należy dodać szklankę glinki w proszku do 1/2 litra wody i dokładnie je ze sobą wymieszać. Następnie smarujemy otrzymaną substancją ciało. Po upływie 30 minut zmywamy najpierw ciepłą, a potem zimną wodą.

Taki sam efekt daje kąpiel glinkowa. Wystarczy dodać do wanny z wodą szklankę sproszkowanej glinki i zanurzyć się na okres 20 minut.