Terapia uzależnień w ośrodkach

Uzależnienia mogą zniszczyć życie Tobie i całej Twojej rodzinie. Wpaść w nałóg jest bardzo prosto, jednak wyjście z niego to długa i żmudna praca wymagająca silnej woli i wielkiego samozaparcia. Dlatego w tej trudnej drodze do zdrowia warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką oferują ośrodki leczenia uzależnień. Jak przebiega leczenie?

  1. Czy uzależnienie to choroba?
  2. Ośrodki leczenia uzależnień – jak działają?
  3. Sposoby leczenia uzależnień

Czy uzależnienie to choroba?

Definicja uzależnienia jasno mówi, że jest to ciężka choroba. Najnowsze wyjaśnienie tego terminu opracowane przez amerykańskich naukowców z American Society for Addiction Medicine podkreśla, że uzależnienie jest wręcz zaburzeniem mózgu. Takie postawienie sprawy pozwala znaleźć odpowiedni system leczenia, który opiera się na terapii oraz leczeniu farmakologicznym. Jest to o tyle ważne, że samodzielne wychodzenie z nałogów wyróżnia się dużym nakładem pracy. Oczywiście nie oznacza to, że podczas terapii jest znaczenie łatwiej. Jednak pomoc profesjonalistów znających odpowiednie techniki może być kluczowa w dochodzeniu do zdrowia. W tym celu należy wybrać odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień. Przykładem może być https://medjol.pl.

Ośrodki leczenia uzależnień – jak działają?

Zacznijmy od tego, że w profesjonalnych ośrodkach leczy się różne typy uzależnień: od alkoholu, gier komputerowych, leków, hazardu, papierosów, narkotyków. Każdy takie miejsce powinno być wpisane do Rejestru Podmiotów Leczniczych odpowiedniego wojewody. W ten sposób pacjenci oraz rodziny uzależnionych mają pewność, że dana placówka oparta jest na profesjonalnych terapiach i zatrudnia osoby z prawem do wykonywania zawodu. Zgłaszając się do ośrodka, należy przejść wstępne badania. Rozmowa z psychoterapeutą oraz pełny zakres badań wykonanych przez lekarzy pozwalają na wydanie kompleksowej opinii o stanie zdrowia pacjenta. Jest to jeden z ważniejszych etapów diagnostyki, ponieważ pozwala na dobranie odpowiedniej terapii. Na początku najcześciej następuje odtrucie organizmu. Jest to czas trudnej walki, który musi być kontrolowany zarówno przez terapeutów, jak i lekarzy. Skuteczne leczenie uzależnień odbywa się przeważnie w ośrodkach zamkniętych zlokalizowanych w spokojnej okolicy daleko od miejskiego zgiełku. Dzięki temu pacjent ma szansę na szybsze dojście do zdrowia. Większość placówek prowadzi także specjalną terapię nawrotową. Niestety trzeba zaznaczyć, że uzależnień nie da się całkowicie wyleczyć. Dlatego osoba chora musi całe życie walczyć ze sobą, aby nie wrócić do nałogu.

Sposoby leczenia uzależnień

Oprócz bezpiecznego detoksu ważne są także inne etapy leczenia uzależnień. Odbywają się one na zasadzie terapii grupowej oraz indywidualnej. Podczas zajęć poszukiwane są przyczyny np. nadmiernego spożywania alkoholu lub sięgania po narkotyki. Dzięki temu pacjenci mogą zmierzyć się ze swoimi problemami, poznać swoje uczucia i zrozumieć, gdzie popełnili błędy. Zajęcia przeprowadzane są przez osoby mające do tego odpowiednie przygotowanie. Na zajęciach pacjenci dowiedzą się, jak sobie radzić z głodem alkoholowym, nikotynowym czy narkotykowym. Nauczą się także zabiegania nawrotom choroby. Będą musieli opanować podstawowe techniki asertywności, które pozwolą im odmawiać przyjmowania substancji uzależniającej. Podczas psychoterapii dowiedzą się, jak panować i kontrolować własne emocje oraz jak naprawić relacje z najbliższymi osobami. Wszystkie te działania mają pomóc pacjentom wrócić do normalnego funkcjonowania, w którym sami be.dą mieli władzę na własnym życiem.