Gdy nasze dziecko czuje się nieswojo i jest marudne, może zapowiadać to nadchodzące przeziębienie. Często mamy wtedy wątpliwości czy pojawiła się gorączka – należy wtedy od razu zmierzyć dziecku temperaturę. Nie jest to dla nich najprzyjemniejsza czynność, dlatego warto zrobić to szybko i bez dodatkowych czynności –  najlepiej sprawdzi się więc termometr bezdotykowy.

Podwyższona temperatura u dziecka – koniecznie zareaguj!

Gorączka nie zwiastuje nigdy nic dobrego, zwłaszcza u małych dzieci, dlatego nie możemy tego zbagatelizować. Tylko dobry termometr pozwoli nam szybko sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym lub gorączką i zareagować jak najszybciej.

Szczególnie ważne jest to u bardzo małych dzieci, które nie są w stanie przekazać nam, że źle się czują i dzieje się im coś złego. Weźmy też pod uwagę, że u takich maluchów gorączka może być związana nie tylko z infekcją wirusową, ale również z ząbkowaniem czy występować po szczepieniu.

Zalety termometru bezdotykowego

Cieszą się one największym powodzeniem wśród rodziców dzięki następującym cechom:

  • Charakteryzują się nowoczesną technologią, dzięki której mogą dokonywać higienicznych pomiarów – termometry te nie są przykładane do ciała, więc nie przenoszą się żadne drobnoustroje, nie musimy zmieniać końcówki urządzenia ani jej dezynfekować.
  • Pomiar dokonywany jest dzięki podczerwieni, która znajduje się w urządzeniu, wystarczy zbliżyć go do ciała i w ciągu kilku sekund od naciśnięcia przycisku uzyskamy wiarygodny pomiar temperatury ciała.
  • Niektóre modele świetnie sprawdzą się jako termometr do mierzenia nie tylko temperatury ciała, ale również wody, potraw czy powietrza.
  • Termometr ten przyda się nie tylko małym dzieciom, ale również osobom starszym, które nie mają zbyt dużo cierpliwości, a także dla wszystkich tych, którym zależy na szybkim i dokładnym pomiarze.

Jak dokonywać pomiaru bezdotykowym termometrem?

Początkowo tego rodzaju termometry używane były wyłącznie w przemyśle, ponieważ można było bezproblemowo mierzyć temperaturę wielu rzeczy, dopiero od niedawna stosowane są jako termometry do mierzenia temperatury ciała.

Można je było spotkać głównie w prywatnych klinikach, jednak w dzisiejszych czasach są już na tyle rozpowszechnione, że zakupimy je bez żadnego problemu do użytku domowego i bardzo dobrze – to niezwykle proste urządzenie, które nie powoduje dyskomfortu u małych dzieci.

Każdy model posiada instrukcję obsługi, gdzie znajdziemy szczegółowe zasady działania, wszystkie opierają się na podobnym schemacie – wystarczy zbliżyć je do czoła na odległość kilku centymetrów, a następnie nacisnąć przycisk.

Musimy wtedy trzymać urządzenie nieruchomo i odczekać kilka sekund aż do usłyszenia sygnału dźwiękowego. W tym momencie od razu uzyskujemy wynik widoczny na ekranie termometru. Inaczej postępujemy w przypadku termometrów dla niemowląt – te z reguły umieszczamy w uchu dziecka.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Ciało człowieka emituje promieniowanie podczerwone, co jest wykorzystywane przez tego rodzaju termometr. Podczerwień jest niewidoczna dla oczu, możemy ją skojarzyć na przykład z działaniem noktowizora, który rejestruje właśnie promieniowanie podczerwone, ukazując w innej barwie emitery ciepła – w tym przypadku człowiek jest takim emiterem.

Promieniowanie podczerwone zwiększa się wraz z temperaturą ciała człowieka, a termometr ma za zadanie ją zmierzyć. Zazwyczaj urządzenie to ma dokładność do kilku dziesiętnych stopnia Celsjusza. Jeśli wynik wskaże podwyższoną temperaturę warto powtórzyć pomiar w krótkim odstępie czasu, by mieć stuprocentową pewność.

Dzięki niemu możemy również co jakiś czas sprawdzać czy temperatura ciała dziecka spadła, czy też utrzymuje się, ponieważ pomiar dokonywany jest bezinwazyjnie i w komfortowy dla malucha sposób. Na podstawie regularnej obserwacji zdecydujemy czy dziecko zdrowieje, czy też konieczna jest ponowna wizyta u lekarza.

Czy warto posiadać termometr bezdotykowy w domu?

Zdecydowanie. Niemal każde dziecko kojarzy mierzenie temperatury tradycyjnym termometrem z czymś bardzo nieprzyjemnym, a w ten sposób nie zrazimy go od samego początku. Tak jak zostało to już wspomniane – możemy wykorzystywać go do mierzenia temperatury innych rzeczy, a także korzystać z niego samemu.

Jeśli mamy zamiar kupić bezdotykowy termometr w pierwszej kolejności zasięgnijmy najważniejszych informacji i zróbmy rozeznanie. W internecie znajdziemy mnóstwo produktów wraz z opisami oraz opiniami użytkowników, na podstawie których możemy oszacować który z nich warto kupić.

Produkt powinien posiadać minimum 2 lata gwarancji, jeśli jest ona krótsza – nie decydujmy się na zakup, budzi to duże wątpliwości. Zwróćmy też uwagę by wykonany był z solidnych materiałów, dzięki czemu posłuży nam wiele lat.

Dobrej jakości termometr możemy kupić za około 150 złotych, istnieją oczywiście tańsze modele, które niekoniecznie sprawdzą się na dłuższą metę, a także droższe, które w rzeczywistości niezbyt różnią się od tych ze średniej półki cenowej.