Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest jednym z najczęściej wykonywanych wśród pacjentów badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Tomografia komputerowa pozwala przeanalizować wybrane struktury organizmu i w porę wykryć zagrożenia dla zdrowia w obrębie organizmu. Tomografii komputerowej nie należy się bać, jednak przed przystąpieniem do badania warto wiedzieć, jak prawidłowo się do niego przygotować. 

Dowiedz się czym jest tomografia komputerowa, jak przebiega to badanie oraz jak prawidłowo się do niego przygotować. Sprawdź, gdzie wykonasz to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej i jak długo będziesz czekać na rezultat. Przekonaj się, że badań nie należy się obawiac. Diagnostyka jest niezwykle ważna w procesie wykrywania i późniejszego leczenia najróżniejszych chorób i schorzeń. Zadbaj o swoje zdrowie! 

Czym jest tomografia komputerowa

Badanie tomografii komputerowej to jedna z metod diagnostycznych stosowanych w diagnostyce obrazowej. Jest to rodzaj tomografii rentgenowskiej, która pozwala na  uzyskanie obrazów tomograficznych, czyli przekrojów badanego obszaru w ludzkim ciele. Tomografia komputerowa jest najczęściej rekomendowana w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia.

Technologia stosowana w nowoczesnych aparatach pozwoliła na zmniejszenie ilości promieniowania do minimum. Pacjent w celu wykonania badania kładzie się na platformie i wjeżdża do wnętrza tomografu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Procedura jest bezbolesna i bezinwazyjna, jednak z uwagi na budowę aparatu konieczne jest wjechanie do jego wnętrza.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

W dniu badania nie należy jeść na 6 godzin przed planowaną tomografia komputerową oraz pić na 3 godziny przed. Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. W przypadku badania obejmującego jamę brzuszną, w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć Espumisan oraz środek przeczyszczający. W przypadku badania głowy uszu, szyi, klatki piersiowej czy angiografii, pacjent przed badaniem powinien być odpowiednio nawodniony. 

W dniu badania należy przyjść do placówki z kompletem dokumentów, które wcześniej należy ustalić z recepcją. Nie ma konieczności rozebrania się do badania. Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego – jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania. Sama  tomografia komputerowa trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesna.

Jeżeli musisz w najbliższym czasie udać się na tomografię komputerową, jednak nie wiesz, w której placówce w Twoim mieście wykonasz badanie szybko i bezpiecznie, koniecznie odwiedź stronę: https://tomma.com.pl/badanie/tk/. Pracownie diagnostyki obrazowej Tomma działają na rynku usług medycznych już od 1991 roku. Obecnie, wykwalifikowana kadra świadczy usługi między innymi tomografii komputerowej w ponad trzydziestu pracowniach na terenie całego kraju. Nie zwlekaj z podjęciem decyzji o udaniu się na tomografię komputerową. Zadzwoń do najbliższej placówki Tomma w Twojej okolicy i umów się na badanie. Pamiętaj, profilaktyka i regularne wykonywanie badań są niezwykle istotne, jeśli chcesz zachować zdrowie na długie lata!