Nos, jako centralna i odstająca część twarzy, bardzo rzuca się w oczy. Niestety, jego kształt nie zawsze jest idealny. Niekiedy z natury ta część naszego ciała jest mniej kształtna, a czasem wynika to np. z przebytych złamań. Medycyna estetyczna daje możliwość poprawy wyglądu nosa. Jak wygląda przebieg operacji? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o totalnej chirurgii nosa.

Wskazania i przygotowanie do zabiegu

Wskazaniami do zabiegu totalnej korekcji nosa są deformacje jego czubka oraz całej tej części ciała, a więc: krzywy, wydatny lub opadający czubek nosa oraz niepożądany rozmiar lub kształt całości: nos garbaty, krzywy, zbyt duży. Efektem jest całkowita zmiana wyglądu nosa.

Konstrukcja tej części twarzy ma znaczenie nie tylko estetyczne: Niekiedy budowa nosa wpływa nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale też drożność układu oddechowego i komfort oddychania – mówi specjalista z Kliniki Chęciński.

Najważniejszymi etapami przygotowania do zabiegu są rozmowa z lekarzem oraz badania. Na ich podstawie określa się zalecenia, których należy się trzymać przed operacją. Przede wszystkim odradza się palenie na miesiąc przed zabiegiem, a także zażywanie środków rozrzedzających krew, w tym aspiryny oraz alkoholu. Precyzyjne wytyczne przekazuje lekarz, bazując na wynikach badań i dokładnym wywiadzie.

Przebieg operacji totalnej chirurgii nosa

Operację przeprowadza chirurg plastyk. Trwa ona około 2–3 godziny i wykonywana jest pod znieczuleniem ogólnym. Zaczyna on od niewidocznego z zewnątrz cięcia w przedsionku nosa, a przy korekcji skrzywienia dodatkowo wykonuje się drobne nacięcia skóry przy szczycie nosa. Blizny po tym cięciu są niewidoczne.

Kolejny etap to modelowanie chrząstek: formuje się czubek, piłuje garb lub prostuje skrzywienie – w zależności od potrzeb. Możliwe jest także przeprowadzenie korekcji skrzywienia przegrody nosowej – wówczas przy operacji obecny jest także laryngolog.

Po nadaniu nosowi odpowiedniego kształtu cięcia są zszywane szwami wchłanialnymi, których nie trzeba zdejmować, ponieważ po wygojeniu znikają samoistnie. W przewodach nosowych na dwie doby umieszcza się setony gazowe, a na zewnątrz wykonuje się gipsowy opatrunek, który należy nosić przez dwa tygodnie.

Operacja nosa i co dalej?

Bezpośrednio po operacji może być potrzebna opieka osób trzecich. Należy oszczędzać siły i dużo wypoczywać. Przez dwa tygodnie trzeba nosić gipsowy opatrunek i stosować krople do nosa, a w razie potrzeby przyjmować leki przeciwbólowe. Kluczowe są wizyty kontrolne – ich częstotliwość ustala chirurg. Po pełnym wygojeniu nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się nowym kształtem nosa i wyglądem całej twarzy.