Kontrolne badania USG bioderek pozwalają wykluczyć dysplazję stawu biodrowego. Nieprawidłowości mogą dotyczyć jednego lub obu stawów. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w tym obrębie ciała pozwolą na szybką reakcję i włączenie odpowiedniego leczenia.

Na czym polega USG stawów biodrowych?

Badanie stawów biodrowych noworodka przeprowadza lekarz neonatolog. Jeśli nie stwierdzi nieprawidłowości, następuje ono po ukończeniu przez dziecko szóstego tygodnia życia (z  kolei lekarz ortopeda dokonuje badania preluksacyjnego stawów biodrowych przed upływem dwunastego tygodnia życia dziecka). Drugie badanie należy wykonać po upływie trzech miesięcy, a ostatnie, kiedy dziecko rozpoczyna naukę chodzenia.

Badanie wykonane przy pomocy fal ultrasonograficznych pozwala na kompletne zdiagnozowanie małego pacjenta. Fale dźwiękowe odbijają się od jego wewnętrznych narządów, a ultrasonograf przetwarza je w obraz, widoczny na ekranie komputera. Lekarz ortopeda interpretuje uzyskane wyniki. Badanie jest całkowicie bezpieczne. Ultradźwięki nie wywołują żadnych negatywnych reakcji organizmu – badanie należy do bezbolesnych i nieinwazyjnych, dlatego, w miarę konieczności, można je często powtarzać.

Jak przygotować dziecko do badania?

Rodzice odsłaniają bioderka dziecka i układają niemowlę na boku lub na plecach. Lekarz rozprowadza na ciele żel przewodzący, po którym przesuwa głowicę USG. Na ekranie komputera pojawia się obraz stawów biodrowych. Badanie trwa około 20 minut. W obecności rodziców zostaje dokonana interpretacja wyników. Jeśli głowa kości udowej osadzona jest prawidłowo w panewce, oznacza to, że bioderka dziecka rozwijają się prawidłowo. W przypadku problemów, wczesna diagnostyka pozwala na podjęcie leczenia, co zapobiegnie problemom ortopedycznym. Samo badanie nie sprawia dziecku dyskomfortu.

Dysplazja stawów biodrowych niemowlęcia

Badanie USG niemowląt umożliwia wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych. Zdarza się, że nie zostały one do końca wykształcone. Dziecko nie potrafi w pełni odwodzić nóżek, może mieć niesymetrycznie ułożone fałdki pachwinowe. Ortopeda dziecięcy stwierdzi, czy główka  kości udowej jest osadzona w panewce. Jeśli kość przemieściła się lub wyskoczyła ze stawu, konieczne jest podjęcie leczenia. Przyczyn nieprawidłowości może być wiele. Wśród nich występują:

  • genetyczne, zwłaszcza kiedy występowało u rodziców i rodzeństwa
  • nieprawidłowe ułożenie w łonie matki, na przykład ułożenie płodu pośladkowo
  • duża waga niemowlęcia
  • nieumiejętne obchodzenie się z dzieckiem w czasie pielęgnacji

Rodzice powinni dbać o częste układanie dziecka na brzuchu, w pozycji tak zwanej żabki, co sprzyja prawidłowemu ułożeniu bioderek.

Leczenie dysplazji stawów biodrowych

Jeśli u niemowlęcia została stwierdzona dysplazja, należy bezzwłocznie poddać je leczeniu. W razie zaniedbania, w chwili gdy dziecko zacznie chodzić, stawy będą mocno obciążone, a co za tym idzie – podatne na zwichnięcia oraz  procesy zwyrodnieniowe. Może dojść do skrócenia nóżki.  Wyleczenie możliwe jest dzięki noszeniu ortezy, utrzymującej stawy biodrowe we właściwej pozycji. Orteza taka, odwodząca staw biodrowy, zapewnia prawidłowe leczenie, a jej noszenie przebiega pod stałą kontrolą lekarza ortopedy. Urządzenie umożliwia regulowanie kąta odwodzenia, za pomocą specjalnej poprzeczki. Zakładanie aparatu nie sprawia żadnego kłopotu, a dziecko może poruszać kończynami. Nieco utrudnione są czynności pielęgnacyjne, na przykład przewijanie i kąpiel, bowiem wymagają zdejmowania ortezy i ponownego jej włożenia. Ponadto aparat należy dopasować do zmieniających się z wiekiem rozmiarów dziecka. Konsekwentne stosowanie się do zaleceń lekarza sprawi, że dziecko nie będzie ruchowo opóźnione. Nieleczenie dysplazji u niemowlaków może skutkować koniecznością leczenia szpitalnego na wyciągu lub  wykonaniem operacji.

Jeśli została stwierdzona nieznaczna nieprawidłowość, ortopeda często udziela wskazówek, w jaki sposób pomóc dziecku samodzielnie. Szerokie pieluchowanie i układanie dziecka na brzuchu przynoszą dobre efekty. Kontrolne badania USG umożliwią monitorowanie stanu zdrowia niemowlęcia.

Źródło: GabinetUSG.com.pl – badania USG