USG tarczycy - warto wiedzieć

USG tarczycy jest badaniem, na które przeważnie kieruje endokrynolog. Skierowanie na badanie zaleca się szczególnie, gdy zauważymy powiększenie się obwodu szyi lub zmiany w obrębie tarczycy wyczuwalne dotykiem podczas badania. Skierowanie na USG tarczycy można również uzyskać w przypadku rozpoznania nadczynności bądź niedoczynności tarczycy.

USG tarczycy należy do najprostszej i zdecydowanie nieinwazyjnej metody badania tarczycy. Za pomocą tego badania można określić położenie i strukturę gruczołu,  a także stwierdzić obecność zmian, jeśli takowe zaszły – do najczęstszych należą guzki i torbiele.

Do badanie USG tarczycy nie są wymagane specjalnego przygotowania. Warto jednak zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG oraz wyniki badań scyntygraficznych tarczycy. Ponadto dobrze jest mieć przy sobie wyniki badań hormonalnych – poziomu hormonów tarczycy i TSH.

Badanie USG tarczycy wykonywane jest na leżąco; najważniejsze jest, aby pacjent ułatwił lekarzowi dostęp do szyi. Podczas wykonywania badania należy zdjąć biżuterię, taką jak wisiorki lub łańcuszki. Szyja powinna być całkowicie wolna od ozdób, aby umożliwić poprawne przeprowadzenie badania.

Szyja pacjenta jest smarowana specjalistycznym żelem, który wspomaga transmisję ultradźwięków i ma ułatwić badanie. Następnie do szyi pacjenta przykładana jest sonda, a osoba wykonująca badanie przesuwa ją po badanym obrębie. Fale ultradźwiękowe odbijające się podczas badania ukazują na monitorze obraz badanej powierzchni. Badanie jest bezbolesne, całkowicie bezinwazyjne i dlatego też mogą być poddawane mu kobiety w ciąży oraz dzieci. Pacjent otrzymuje wyniki w formie opisu, do których dołączone zostają wydruki obrazów USG. Całość badania może trwać od kilku do kilkunastu minut. Więcej o USG tarczycy na http://www.sport-med.pl/leczenie/ultrasonografia-tarczycy.

Po otrzymaniu diagnozy nie jest zalecana samodzielna diagnoza – wyniki badania powinien zawsze zinterpretować lekarz. Jeśli stwierdzi on pojawienie się niepożądanych zmian w tarczycy, wykonuje biopsję tarczycy. Następuje pobranie fragmentu guzka i przesłanie próbki do laboratorium. Dzięki badaniom laboratoryjnym można odróżnić zmiany rakowe od mniej groźnych.