Usuwanie pieprzyków Kraków

Każdy człowiek posiada na powierzchni skóry od kilku do kilkunastu znamion. Odpowiednio kontrolowane i obserwowane nie powinny dawać powodów do niepokoju. Czasem jednak zdarza się, że znamię zmienia swój wygląd, rozrasta się, a nawet zaczyna boleć. Czy konieczne jest wtedy usuwanie pieprzyków? Podpowiadamy, kiedy udać się do lekarza.

Usuwanie pieprzyków zaleca się głównie ze względów zdrowotnych. Gdy istnieje podejrzenie, że zmiana skórna staje się tworem chorobowym, bezzwłocznie należy usunąć ją z powierzchni skóry. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić bowiem do rozrostu zmiany, a nawet powstania czerniaka. Ten nowotwór złośliwy skóry stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Zmiany skórne

Niechciane zmiany skórne to nie zawsze zwykły defekt kosmetyczny. W niektórych przypadkach konieczne staje się usuwanie pieprzyków głównie dla ratowania zdrowia i życia. Choć sytuacja ta nie jest zbyt częsta, należy pamiętać o tym, że niemal każdy pieprzyk może przybrać postać groźnej zmiany nowotworowej. Dlatego też istotna jest samokontrola i dokładne przyglądanie się posiadanym znamionom.

Jednym z rodzajów znamion skórnych są zmiany naskórkowe. Łagodne, ciemniejsze od skóry i wypukłe zwykle nie są powodem do niepokoju. Przybierają postać brodawek o chropowatej powierzchni, widocznych gołym okiem. Na skórze mogą powstać również znamiona przydatkowe. To niewielkie guzki, które powstają w wyniku gromadzenia się łoju i sebum w okolicach meszka włosowego oraz gruczołów łojowych. Podobnie wyglądają kaszaki. Są jednak mniejsze i gęściej pokrywają skórę. Każdy większy guz skórny powinien być odbierany jako sygnał alarmowy. Brodawki, torbiele, włókniaki, żółciaki, naczyniaki, kłębczaki i wiele innych – to one najczęściej stają się tworami chorobowymi.

Zmiany skórne zwykle mają charakter barwnikowy. To ich dostrzegamy najwięcej na naszej skórze. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie. Powstają bowiem wyłącznie z powodu nadmiernego gromadzenia się melaniny, czyli barwnika skóry. Za szczególne rodzaje znamion barwnikowych uważa się znamię Suttona otoczone odbarwioną obwódką, pojedyncze znamię Spitz oraz znamię wrodzone olbrzymie. W tym ostatnim przypadku należy szczególnie dbać o samokontrolę stanu znamienia, gdyż częstość jego transformacji do nowotworu złośliwego wynosi aż 10%.

Naturalną i fizjologiczną zmianą skórną, jaką można zaobserwować na ciele człowieka, jest ropień. Powstaje on w wyniku odpowiedzi układu odpornościowego. Aby doszło do takiej sytuacji, organizm musi poczuć zagrożenie lub wdzierający się do krwiobiegu stan zapalny. Zwykle jest on wynikiem uszkodzenia skóry i przerwania jej ciągłości. W miejscu rany gromadzą się komórki „naprawcze”, a zadaniem zbierającej się ropy jest zapobieganie występowania i rozprzestrzeniania się zakażenia.

Pieprzyki

Popularne pieprzyki to znamiona barwnikowe płaskie lub płasko-wyniosłe, które wywodzą się z nagromadzenia melanocytów. Zbyt duża ilość komórek barwnikowych skumulowana w określonym miejscu na skórze powoduje powstanie zabarwionych na brązowo lub ciemnoczerwono zmian skórnych. Powstają one najczęściej już w okresie życia płodowego, gdy dochodzi do rozrostu komórek melanocytowych. Oprócz znamion wrodzonych wyróżnia się również nabyte. Drugi rodzaj zmian powstaje w ciągu życia człowieka, często w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na oddziaływanie promieni UV. Choć znamiona barwnikowe zwykle nie dają żadnych dolegliwości, niektórzy pacjenci decydują się na usuwanie pieprzyków.

Pieprzyki

Gęstość występowania znamion i ich wielkość na skórze uzależniona jest przede wszystkim od typu karnacji skóry. To predyspozycja ściśle genetyczna, ale oprócz niej na występowanie pieprzyków mają również wpływ czynniki środowiskowe. Podatność skóry na występowanie oparzeń słonecznych, nadmierna ekspozycja na promienie UV, brak dbałości o odpowiednią kondycję skóry – to wszystko może przyczynić się do powstania pieprzyków lub rozrostu tych, które już są widoczne na skórze.

Usuwanie pieprzyków – wskazania

Znamiona barwnikowe nie są zwykle opisywane jako stan przednowotworowy. Stanowią defekt kosmetyczny, który często jest po prostu źródłem dyskomfortu, a nie zagrożenia. W rzadkich przypadkach przeobrażają się w złośliwą postać nowotworu. Nie oznacza to jednak, że nie należy być czujnym. Każde znamię powinno być ściśle i systematycznie kontrolowane.

Bezwzględnym objawem świadczącym o tym, że ze zmianą skórną dzieje się coś niedobrego jest wystąpienie świądu lub pieczenia w jej okolicy. Może to być oznaka złośliwienia zmiany. Również, gdy zauważa się, że zmiana gwałtownie rośnie, przybiera duże rozmiary, zmienia barwę, odbarwia się, jest asymetryczna, należy udać się do lekarza. Tylko on jest w stanie stwierdzić bowiem, z jakim charakterem zmiany skórnej mamy do czynienia. Wykonuje specjalistyczne badanie zwane dermatoskopią, podczas którego ogląda znamię w dziesięciokrotnym powiększeniu. Może sprawdzić budowę komórek pieprzyka oraz jego charakterystykę. Rozwieje zatem nasze wątpliwości, postawi trafną diagnozę i określi możliwe sposoby leczenia.

Coraz częściej usuwanie znamion zleca się również z powodów czysto kosmetycznych i estetycznych. Zwłaszcza gdy przeszkadzają pacjentowi podczas codziennych czynności. Może się tak dziać, gdy ich lokalizacja jest niefortunna i wpływa na ryzyko naruszenia i uszkodzenia znamienia. Najczęściej pieprzyki te zlokalizowane są w pachwinach, okolicach intymnych, na plecach, linii ubrań czy na twarzy i owłosionej skórze głowy. Ze względu na swoje umiejscowienie są zatem szczególnie narażone na uszkodzenia. Łatwo o nie zahaczyć, przypadkowo rozdrapać, zaciąć przy goleniu. Uszkodzone znamię krwawi, boli i sprawia duży dyskomfort. Co więcej, może stać się źródłem zakażenia lub innych chorób.

Przebieg zabiegu

Usuwanie znamion metodą chirurgiczną to zabieg łatwy, bezbolesny i szybki. Lekarz wycina istniejącą zmianę w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Dzięki temu rekonwalescencja jest szybka i łatwiejsza. Wycinek pobiera się wraz z marginesem zdrowych tkanek, co zapobiega odrastaniu znamienia. Po wykonanej operacji chirurg zakłada na ranę szwy, które następnie zdejmuje się po kilku dniach. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, dbałości o higienę i stan rany, zwykle blizna pooperacyjna jest mniejsza niż samo wycięte znamię.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków ma jeszcze jedną dużą zaletę. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie dokładnego badania histopatologicznego pobranego podczas operacji wycinka. Tylko ta metoda nie niszczy tkanek, co jest warunkiem koniecznym do wykonania badania. Takie działanie nie jest możliwe w przypadku zastosowania innych sposobów usuwania znamion (np. laseroterapii). Badanie to daje odpowiedź na pytanie o szczegółowy charakter zmiany, zwłaszcza jeśli podejrzewa się stan przednowotoworowy lub nowotwór. Dlatego też wszelkich zmian chorobowych nie usuwa się laserowo.

Bezpieczne usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków w Krakowie dostępne jest od ręki w Centrum Medycznym Galmedic. Wykwalifikowany personel opiekuje się pacjentem od pierwszej wizyty w placówce. W Galmedic możliwe jest umówienie spotkania konsultacyjnego z lekarzem dermatologiem. Dzięki temu pacjent może poznać trafną diagnozę i skutecznie przejść przez indywidualnie dobrany proces leczenia. Bezpieczne usuwanie znamion odbywa się pod kontrolą personelu medycznego. W skład zespołu wchodzą: lekarz chirurg oraz personel pielęgniarski, który czuwa nad stanem pacjenta podczas przebiegu operacji.

Znamion nie powinny usuwać osoby, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi oraz wykazują tendencję do powstawania bliznowców i zrostów. Również osoby cierpiące na przewlekłe i ciężkie choroby, niewydolności nie zostaną zakwalifikowane do zabiegu. Wstrzymać się od usuwania pieprzyków powinny również kobiety w ciąży.

Cena za zabieg usuwania pieprzyków waha się w zależności od ilości usuwanych zmian i ich charakteru. Zwykle jest to kwota około 500 zł za pierwszą zmianę. Podczas jednego zabiegu można ponadto wyciąć kilka zmian naraz. Takie działanie zapobiega konieczności ponownego znieczulania pacjenta do kolejnych zabiegów. Możliwość ta uzależniona jest jednak ściśle od wielkości znamion, które przeznaczone są do wycięcia i ich lokalizacji.

Dowiedz się więcej na https://galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/