Każdy z nas na pewnym etapie życia może mieć problem z wykonywaniem codziennych czynności. Kiedy pod naszą opieką znajduje się osoba starsza, powinniśmy obserwować wszelkie zmiany w jej zachowaniu. Tylko wtedy będziemy w stanie zauważyć, w którym momencie przestaje być samodzielna.

Ciężkie do określenia

Najłatwiej oczywiście byłoby przyjąć pewną granicę wiekową, po przekroczeniu której z pewnością będziemy potrzebować pomocy. Jest to jednak niemożliwe. Zdarzają się przypadki, gdy osoby będące po dziewięćdziesiątce cieszą się dobrym zdrowiem, zaś energii mógłby im pozazdrościć niejeden nastolatek. Wiele zależy nie tylko od samych uwarunkowań genetycznych, ale także od stylu życia jaki prowadzimy. Zdrowa dieta, aktywności fizyczne i unikanie używek z pewnością mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. Niestety bywa i tak, że swego rodzaju niepełnosprawność zaczyna dokuczać osobom znacznie młodszym.

Obserwacja

Gdy nie mieszkamy z seniorem, warto jest go regularnie odwiedzać. Wtedy prawdopodobnie uda nam się zaobserwować, czy ma on problemy np.: podczas poruszania się, dbania o higienę, czy nawet przygotowywania sobie posiłku. Kiedy coś nas zmartwi powinniśmy porozmawiać z osobą starszą i zapytać, czy sytuacja jest jednorazowa, czy powtarza się coraz częściej. Oczywiście, w większości przypadków usłyszymy, że jest to po prostu gorszy dzień. Nikt bowiem nie lubi się przyznawać do słabości. Po takiej rozmowie nie rezygnujmy z dalszych obserwacji. W momencie, gdy po raz kolejny coś zwróci naszą uwagę, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem.

Ważna decyzja

Senior, który ma problemy z poruszaniem się potrzebuje sporej uwagi. Niestety nie wszyscy możemy sobie pozwolić na to, by poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest dom seniora. W Warszawie warto skontaktować się z domseniora24.pl. Dzięki profesjonalnej, całodobowej opiece lekarskiej i pielęgniarskiej oraz usługom fizjoterapeutycznym możemy być pewni, że starszy członek naszej rodziny znajdzie tu odpowiednie wsparcie.