Witaminy z grupy B to związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Związki te mają odrębną budowę chemiczną, natomiast ich wspólną cechą jest rozpuszczalność w wodzie oraz szeroki wpływ witamin na organizm. Związki te powinny być dostarczane wraz z dietą, gdyż ich nadmiar jest usuwany z organizmu przez nerki, bez możliwości ich kumulowania w organizmie. Coraz częściej zachodzi ponadto potrzeba suplementacji witaminy B complex – takie uzupełnienie diety tabletkami przynosi szereg korzyści prozdrowotnych. Jakich?

Witaminy z grupy B – poznaj ich właściwości prozdrowotne

Witamina B, a ściślej – szereg związków z grupy B, to witaminy odpowiedzialne za regulowanie metabolizmu komórkowego. Ich obecność w organizmie jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu przemian węglowodanowych, lipidowych i aminokwasowych, a także syntezy kwasów nukleinowych. Witaminy z grupy B są niezbędne dla funkcjonowania układu nerwowego, warunkują prawidłowe przewodnictwo nerwowe, wspomagają procesy pamięci i koncentracji. Witamina B wpływa także pozytywnie na samopoczucie psychiczne i zwiększa odporność na stres – dzięki temu witaminy z grupy B są pożądanymi składnikami diety zarówno dla dzieci w okresie szkolnym, jak i osób pracujących umysłowo czy narażonych na działanie stresu.

Kolejną istotną funkcją witamin z grupy B jest wspieranie pracy układu krążenia. Witaminy B chronią bowiem przed rozwojem miażdżycy, nadciśnienia, a także anemii. Ponadto związki te wpływają bardzo korzystnie na wygląd skóry i włosów. Łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie się ran, ograniczają rozwój trądziku, a także zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów oraz ich przedwczesnemu siwieniu.

Skąd czerpać odpowiednie ilości witaminy B?

Podstawowym źródłem witamin z grupy B jest dieta, zdecydowanie mniejsze znaczenie ma możliwość syntezy niektórych witamin z grupy B przez bakterie jelitowe. Witaminy z grupy B są dostępne w produktach pełnoziarnistych, zielonych liściach warzyw, jajkach i nabiale, mięsach i rybach, strączkach, pestkach, nasionach i orzechach. Nie brakuje zatem naturalnych źródeł witaminy z grupy B – ale jednocześnie wiele czynników może zaburzać ich przyswajalność. Dlatego niedobory witaminy B zdarzają się dość często. Niekiedy nie są rozpoznane, gdyż objawy niedoboru witamin z grupy B mają często mało specyficzny charakter. Osłabienie, nerwowość, problemy ze snem, pogorszenie stanu skóry i włosów czy przyspieszona akcja serca kojarzone są najczęściej z przemęczeniem i stresem – a nie z brakiem witaminy B.

Warto suplementować witaminę B complex – uzupełnienie diety o zestaw witamin z grupy B pomoże zapobiec ich niedoborom. Nie wystarczy jednak sięgnąć po przypadkowy zestaw witamin z grupy B – często w suplementach diety mogą bowiem znajdować się jedynie syntetyczne witaminy o ograniczonej przyswajalności. Jeśli natomiast wybierzesz naturalną witaminę B complex, dostarczysz organizmowi świetnie przyswajalnej grupy witamin B. Takim suplementem diety jakości premium jest witamina B complex marki Cheers, która zawiera kompletny zestaw witamin z grupy B o bardzo wysokiej przyswajalności. Biodostępność preparatu Cheers uwarunkowana jest dodatkiem piperyny, choliny i inozytolu oraz brakiem jakichkolwiek syntetycznych dodatków. Taka suplementacja zapewnia kompleksowe wsparcie organizmu oraz jego bezpieczne stosowanie.

Więcej informacji na stronie www.cheers.com.pl – polskiego producenta witamin i suplementów jakości premium.