Witamina D3 to jedna z tych witamin, której nie powinno zabraknąć w organizmie. Nie tylko dlatego, że wpływa na dobre samopoczucie. Również dlatego, że zapobiega wielu chorobom, w tym poważnym. Poznajmy bliżej witaminę D3 i przekonajmy się dlaczego pozostaje dla nas niezbędna.

Multum witaminowe

W przyrodzie istnieje wiele witamin i właściwie każdej z nich nie powinno nam zabraknąć – tak czy inaczej, istnieją witaminy, które okazują się wręcz niezbędne. Witamina A zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, a także reguluje cholesterol. Witamina E poprawia kondycję skóry i włosów, a także reguluje cukier. Witamina C wzmacnia odporność i ułatwia wchłanianie żelaza. Witamina K wzmacnia kości i mięśnie oraz ułatwia wchłanianie wapnia i potasu. Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na nerwy oraz ułatwiają wchłanianie magnezu. Witaminy z grupy D poprawiają samopoczucie oraz korzystnie działają na układ ruchu.

Witaminy z grupy D, czyli D1, D2 o D3

Jako witaminę D określa się trzy substancje: kalcyferol, czyli witaminę D1, ergokalcyferol, czyli witaminę D2, a także cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Wykazują one podobne działanie, aczkolwiek największą skutecznością cieszy się witamina D3 (sprawdź tutaj). Witaminy z grupy D występują głównie mięsie ryb, tłuszczu ryb, a ponadto mięsie ptasim i jajach ptasich oraz w nabiale. Także pod wpływem słońca, w skórze następuje synteza witaminy D, która może pokryć niemal 100% dobowego zapotrzebowania na tę substancję.

Witamina D3 jako witamina dobrego sampoczucia

Jak już wspominano, witamina D3 choć działa podobnie jak witaminy D1 i D2, to cieszy się największą skutecznością spośród nich. Właśnie dlatego wszelkie suplementy diety, które można spotkać na rynku farmaceutycznym, zawierają przeważnie witaminę D3. Witamina D3 rozpuszcza się w lipidach, co oznacza, że po jej wchłonieniu nie zostaje ona wydzielana, lecz magazynowana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Witaminę D odkryto na początku dziewiętnastego stulecia, gdy udowodniono, że tak zwane kąpiele słoneczne działają korzystnie na leczenie krzywicy, czyli choroby polegającej na zmniejszeniu mineralizacji szkieletu i w efekcie jego wykrzywianiu.

Działanie witaminy D3

Krzywica to obecnie mniej powszechna choroba, właśnie za sprawą odkrycia jej przyczyn w niedoborze witaminy D3 pochodzącej ze słońca. Niemniej występują wciąż inne choroby, którym witamina D3 wciąż może zapobiec lub może pomóc w leczeniu. Do tego typu chorób należy chociażby osteoporoza, czyli zmniejszenie masy szkieletowej i narażenie elementów szkieletu na urazy. Obecność witaminy D3 zmniejsza ryzyko zachorowań w tym wypadku o 40 %. Aktywny metabolit witaminy D3 hamuje rozwój niektórych nowotworów, na przykład raka prostaty, raka jądra, raka sutka, raka jajnika, raka skóry, czy raka jelita. Przy właściwym stężeniu witaminy D3 następuje spalanie tłuszczów, a więc chudniemy. Witamina D3 reguluje ciśnienie i zapobiega miażdżycy, bo zwiększa poziom dobrego cholesterolu i zmniejsza poziom złego cholesterolu, a wpływając korzystnie na trzustkę, która wydziela insulinę, reguluje poziom glukozy i zapobiega również cukrzycy.