Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje bardzo często, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie bardziej na rozwój dolegliwości narażone są kobiety. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nietrzymania moczu główną przyczyną odpowiedzialną za problemy z kontrolą pęcherza jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Czynników sprzyjających owemu osłabieniu jest kilka. Choć początkowo wysiłkowe nietrzymanie moczu może nie powodować dużych trudności, wraz z upływem czasu jego skutki mogą stać się mocno odczuwalne. Dlatego nie warto go bagatelizować. Co przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu i jak sobie poradzić z jego następstwami?
W trosce o pęcherz
Wysiłkowe nietrzymanie moczu zgodnie ze swoją nazwą ma związek z wysiłkiem fizycznym. To on w dużej mierze przyczynia się do osłabienia siły mięśni dna miednicy, odpowiedzialnych za sprawowanie świadomej kontroli nad pęcherzem. Mięśnie te inaczej określa się mianem mięśni Kegla. Poza wytężoną pracą fizyczną osłabieniu mięśni miednicy sprzyja także ciąża i poród. To właśnie dlatego kobiety są bardziej narażone na wystąpienie problemów z nietrzymaniem moczu.
Początkowo wysiłkowe nietrzymanie moczu ma łagodny przebieg. Utrata moczu poza świadomością pacjenta może odbywać się sporadycznie i dotyczyć jedynie kilku kropel. Niestety brak podjęcia odpowiednich działań w krótkim czasie od pojawienia się pierwszych symptomów, skutkuje dalszym pogłębianiem się problemu. W rezultacie osoby z nietrzymaniem moczu skarżą się na mimowolne upuszczanie moczu nie tylko podczas wysiłku, ale także w trakcie kichania, kasłania czy też śmiechu. Z czasem może pojawiać się ono nawet podczas zmiany pozycji. Co więcej, ilość oddawanego w sposób niekontrolowany moczu może się zwiększać.
Na pomoc
Choć nie da się zupełnie wyeliminować ze swojego życia czynników sprzyjających wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, wdrażając odpowiednie metody postępowania, można na szczęście zminimalizować jego skutki. Najbardziej istotną kwestią w tym zakresie jest jak najszybsza konsultacja medyczna. Do jej odbycia powinno skłonić każdorazowe mimowolne upuszczenie choćby niewielkiej ilości moczu. Szybkie ustalenie przyczyny odpowiedzialnej za rozwój nietrzymania moczu i zastosowanie odpowiednich metod postępowania może zahamować dalszy rozwój dolegliwości i znacznie ograniczyć jej skutki. Jedną z tych metod jest wzmacnianie mięśni Kegla za pomocą specjalnych zestawów ćwiczeń. Istotne jest jednak to, aby wykonywać je pod okiem specjalisty, gdyż ich niewłaściwe przeprowadzenie może nie tyle nie pomóc, ile wręcz zaszkodzić.
W walce ze skutkami wysiłkowego nietrzymania moczu bardzo dużą rolę odgrywa również higiena intymna. Przestrzeganie jej zasad pozwala zmniejszyć odczuwany dyskomfort i poprawić samopoczucie. Jej najważniejszym aspektem jest stosowanie chłonnych produktów, przeznaczonych dla osób z nietrzymaniem moczu. Ich rodzaj oraz stopień chłonności należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Do wyboru pozostają wkładki, chłonna bielizna oraz pieluchomajtki.