Poduszki ortopedyczne mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i u pacjentów przebywających w pozycji leżącej. Zapewniają głębszy odpoczynek, umożliwiając pełne rozluźnienie mięśni. Spanie na nich sprawia, że kręgosłup jest prosty.

Zdrowy kręgosłup

Każdy człowiek naraża swój kręgosłup na liczne deformacje, zarówno ze względu na uprawiane sporty, jak i wykonywaną pracę. Często powtarzane ruchy powodują bóle i przeciążenia w układzie kostnym. Zbyt niska bądź zbyt wysoka poduszka przyczynia się do nieodpowiedniego ułożenia kręgosłupa także podczas snu. Podobnie jest z miękkimi poduszkami. Warto więc używać modeli ortopedycznych, które mają kształt odciążający kręgosłup. Dzięki nim pozostanie wyprostowany. Poduszki ergonomiczne, które mają dwie wypustki o różnych wielkościach zapewniają przyjęcie odpowiedniej pozycji w czasie snu. Ryzyko skrzywienia kręgosłupa zmniejsza się.

Odciążenie mięśni karku i ramion

Poduszka ortopedyczna pozwoli rozluźnić mięśnie karku i ramion. Sprawia, że zmniejszają się bóle tych części ciała. Odprężenie karku likwiduje bóle głowy. Dzieje się to na skutek przywrócenia prawidłowego przepływu krwi. Poduszki ortopedyczne, szczególnie te z wypustkami, masują plecy, zmniejszając dolegliwości pojawiające się w ich obrębie. Pomagają osobom cierpiącym na dyskopatie. Są stosowane w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Warto jednak zaopatrzyć się w nie profilaktycznie, aby nie pojawiła się konieczność rehabilitacji.

Pełniejszy wypoczynek

Stosowanie zwykłych poduszek powoduje, że kręgosłup w odcinku szyjnym jest skręcony. Ergonomiczny kształt poduszki ortopedycznej sprawia, że odpoczynek jest pełniejszy. Można głębiej zasnąć, a co za tym idzie – lepiej wypocząć. Napięte mięśnie nieustannie pracują. Odprężone mięśnie i prosty kręgosłup to elementy sprawiające, że ciało się rozluźnia.

Profilaktyka odleżyn

Poduszki przeciwodleżynowe, np. wykonane z pianki termoelastycznej, są polecane pacjentom przebywającym w pozycji leżącej. Dokładne dopasowanie do ciała zapewnia komfort. Odpowiedni materiał, którym jest powleczona poduszka, dodatkowo zapobiega pojawianiu się odleżyn.