Zdrowe odżywianie

Każdy z nas chciałby utrzymać zdrowe ciało i sprawność fizyczną jak najdłużej. Nic jednak nie przychodzi bez poświęceń. Aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował i miał wszystkie potrzebne witaminy należy zadbać o spożywanie zdrowych posiłków i zbilansowaną dietę. Dzięki temu poprawimy nie tylko zewnętrzny wygląd, ale też wspomożemy funkcjonowanie naszych organów. Ale, co to znaczy zdrowo się odżywiać? Czy jest to proste i jak w ogóle zacząć? I najważniejsze, co należy jeść? W tym artykule odpowiemy na te wszystkie pytania, co pomoże Ci zmienić tryb Twojego życia na lepszy.

Zdrowe odżywianie – co to jest?

Coraz częściej słyszymy, że ktoś zaczął jeść zdrowe jedzenie. Znajomi mówią, że skończyli z niezdrowymi przekąskami. W mediach aż huczy o tym temacie. Powstały fanpejdże, strony internetowe czy kanały na youtubie, a nawet nie jeden sklep ze zdrową żywnością. Ale o co tutaj tak naprawdę chodzi? Czym jest zdrowe odżywianie i po co ta cała afera? Już śpieszymy z wyjaśnieniem.

Każdy z nas potrzebuje do funkcjonowania określonej liczby witamin i minerałów, jak również wartości odżywczych. Zadaniem zdrowego odżywiania jest dostarczenie organizmowi wszystkiego czego potrzebuje. Należy tak dobierać produkty, aby każdego dnia dostarczyły nam niezbędne wartości w odpowiednich ilościach. Nie możemy skupić się tylko na kilku ważnych składnikach ludzkiej diety. Należy zadbać o to, aby wszystko było zrównoważone.

zdrowie - jedzenie

Nie możemy przy tym „zaśmiecać” naszego organizmu nadmierną ilością fast foodów i innych niezdrowych przekąsek, jak np. słodycze. Niestety, obecnie mamy tendencję do objadania się tymi smakołykami, szczególnie młodzież, która potrzebuje najwięcej zdrowych produktów. To z kolei ma sporo negatywnych skutków, jak chociażby coraz częściej występujący problem nadwagi. Cukry proste czy duża ilość tłuszczy, jak również nadmiar węglowodanów może nam poważnie zaszkodzić, dlatego warto wybierać produkty o naturalnym składzie.

Tutaj jest podobnie jak z kosmetykami. Im bardziej naturalny skład tym więcej dobrego wniesie do naszego ciała i lepiej się z nim połączy. Wszelkie substancje mające na celu poprawienie smaku czy inne chemiczne dodatki często są zbyteczne. Naturalna żywność też może być pyszna! Istnieje mnóstwo świetnych przepisów, które pozwalają na przygotowanie zdrowych, dobrych potraw.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

To bardzo dobre pytanie. Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest banalna i brzmi: ” po prostu kup zdrowe produkty i je jedz”. Bardzo często wydaje nam się, że jak wprowadzimy do swojej diety tylko warzywa i owoce to już wykonaliśmy całą pracę. Nic bardziej mylnego. Nasz organizm potrzebuje wielu innych składników. Każdy z nas jest inny. Mamy różne zapotrzebowanie na tłuszcze, białko czy węglowodany. Warto dostosować rodzaj zdrowego żywienia do naszych indywidualnych predyspozycji. Kiedy już to zrobimy pora iść się na zakupy. Wybieraj zdrowe produkty, jak najbardziej naturalne. Zadbaj o to, aby dostarczały wszystkich potrzebnych Ci wartości.

Zdrowe przekąski

Początkowo możemy mieć trudność z trzymaniem się wszystkich reguł jakie niesie ze sobą zdrowe odżywianie. Zasadniczo można tutaj wyróżnić dwie szkoły przejścia na zdrową dietę. Chyba nie ma w nich priorytetu, każdy wybiera własną, odpowiednią dla niego. Poniżej krótko je opiszemy.

Małymi kroczkami

Ten rodzaj przejścia na zdrowe odżywianie zaleca stopniowo tonować posiłki. Wyznaczamy sobie okresy czasu, po których dodajemy kolejny element zdrowej diety, aż całkowicie na nią przejdziemy. Jest to jednak czasochłonny proces. Na początek proponujemy wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, które są bogatym źródłem witamin. Warto także urozmaicić posiłki o wszelkiego rodzaju ryby.

Dobrze jest zrobić sobie plan. Rozpisać wszystkie wprowadzane zmiany i się do nich stosować. Taki rodzaj zdrowego odżywiania jest szczególnie przeznaczony dla osób, które nie wyobrażają sobie rezygnacji z niezdrowych przekąsek. Mamy jednak pocieszenie! Z czasem, zdrowa dieta na tyle zagości w naszym życiu, że automatycznie zamienimy je na zdrowe wersje.

zdrowe śniadanie

Z dnia na dzień

Ten rodzaj zmiany w życiu jest coraz bardziej popularny. Tutaj po prostu postanawiamy, że od dzisiaj będziemy jeść zdrowo. Uzupełniamy wiedzę o kompleksowe informacje i gruntownie zmieniamy swoje życie. Rezygnujemy z niezdrowego jedzenia. Zmieniamy zawartość lodówki i działamy!

Wielu z nas nie ma na tyle silnej woli, aby przez długi czas wdrażać zmiany. Dlatego dobrze jest zmienić wszystko od razu. Tutaj też mamy słowo otuchy. Po dwóch tygodniach, może miesiącu to stanie się normalne, a ochota na niezdrowe smakołyki będzie sporadyczna, a z czasem odejdzie w zapomnienie.

Kiedy zaczniemy jeść zdrowe posiłki pamiętajmy o jednej, złotej zasadzie. Nigdy nie mówimy: ” przecież nic się nie stanie jak zjem sobie jedną czekoladkę”. Od tego zawsze się zaczyna. Jeżeli chcemy zjeść coś niezdrowego odpowiednio to przemyślmy. Przede wszystkim zastanówmy się, czy mamy na tyle silną wolę, aby skończyć na tej jednej przekąsce. Często niestety sięgamy po więcej. Pamiętajmy, wszystko jest dla ludzi ale z umiarem!

Co jeść, aby było zdrowo?

Wybór odpowiednich produktów bez wątpienia jest najtrudniejszy jeśli chodzi o zdrową dietę. W ciągu dnia jemy kilka posiłków. Należy zadbać o to, aby każdy z nich był wartościowy dla naszego organizmu. Poniżej znajdzie się wiele ciekawych wskazówek, które pomogą zrozumieć co należy jeść, a czego się wystrzegać.

Wybierajmy nieprzetworzone produkty

Czym jest żywność przetworzona? Wyjaśnimy to na przykładzie mleka. Rolnik pozyskał je od swoich krów i sprzedał do mleczarni. Tam zostały z niego zrobione sery, śmietany i kefiry. Te z kolei są składnikami np. serków homogenizowanych. Zastanówmy się, które z tych trzech faz będzie miało najzdrowszy skład. Nieprzetworzone mleko, prosto od krowy, sery i śmietany z dodatkami innych substancji czy może serki. Wiadomo, że odpowiedź brzmi – mleko od krowy. Właśnie dlatego ważne jest, aby wybierać naturalne rzeczy. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sami w domu przygotować pożądane produkty, jak np. jogurt czy shake. Jeżeli już decydujemy się na przetworzone, gotowe produkty zwróćmy uwagę czy nie zawierają dużej ilości zbędnych substancji.

naturalne jedzenie

Zwróćmy uwagę na rodzaj spożywanych węglowodanów

Jeśli chodzi o rodzaj i ilość spożywanych przez nas węglowodanów to trzeba bardzo uważać. Nie trudno z nimi przeholować, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Szczególnie dotyczy to osób, które prowadzą bierny tryb życia. Należy wybierać głównie jedzenie zbożowe. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie wszystkie posiłki muszą zawierać w sobie węglowodany. Warto zastąpić je innymi źródłami substancji odżywczych i energetycznych jak tłuszcze.

Jak to tłuszcze? Teraz obalimy jeden z największych mitów jeśli chodzi o diety. Człowiek tyje zwłaszcza przez węglowodany, nie tłuszcze. Dobranie odpowiednich tłuszczy z naturalnych źródeł pozwoli nam pozyskać energię w ciągu dnia i nas wzmocni. Co więcej, zbyt mała ilość tłuszczy jest bardzo szkodliwa dla organizmu.

Zadbajmy o regularność posiłków

Wydawać by się mogło, że to błahostka, która nie ma znaczącego wpływu na nasze zdrowie. Optymalnie jest jeść 3 do 5 posiłków w ciągu dnia. Robiąc 2-3 godzinne przerwy pozwoli na wyregulowanie naszego zapotrzebowania energetycznego. Taki system sprzyja także utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Należy też całkowicie zaprzestać podjadania. Musimy zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na śniadanie. Nie bez powodu mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia. Powinien być syty i pełny w wiele wartości dla naszego organizmu. Dobre śniadanie, to sposób na udany dzień!

Pijmy dużo wody

Istotnym aspektem zdrowego odżywiania jest odpowiednie nawodnienie naszego ciała. Zaleca się wypicie od 1,5l do 2l wody dziennie. Jednak te wartości mogą się zmieniać w zależności od masy ciała, aktywności fizycznej i wielu innych czynników. Kluczowy jest tutaj fakt, aby pić czystą wodę. Należy ograniczyć spożywanie soków i słodzonych napojów. Napoje gazowane powinniśmy całkowicie wyeliminować z naszej diety.

Ograniczmy spożywanie cukru

Cukry proste to najgorsze, co może spotkać nasz organizm jeśli chodzi o jedzenie. Powinniśmy je całkowicie wyeliminować z naszego jadłospisu. Dobrą alternatywą są tutaj owoce. Jednak i z nimi nie możemy przesadzić, gdyż pomimo dużej ilości witamin także mają w sobie sporo cukru. Zaleca się, aby dziennie spożywać maksymalnie 300g owoców.

śniadanie z awokado

Jedzmy dużo warzyw

Jeśli chodzi o posiłki bazujące na warzywach, nie mamy się czego obawiać. Ten rodzaj jedzenia możemy wykorzystywać do rozbudowanych dań, jak również jako przekąski. Są zdrowe, mają mnóstwo witamin i kompletnie nam nie szkodzą. Dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, trzeba zaznaczyć że są niskokaloryczne.

Zalety zdrowego odżywiania

Wielu z nas z pewnością zastanawia się teraz jakie korzyści daje zdrowe odżywianie. Czy jest sens poświęcić tyle czasu i wysiłku? Zdecydowanie tak. Jedząc zdrowe posiłki zyskujemy:

  • dobre samopoczucie,
  • więcej energii każdego dnia,
  • odporność na stres i choroby,
  • ładną, jędrną cerę, lśniące włosy, mocne paznokcie,
  • zgrabną sylwetkę.

Wysiłek fizyczny

aktywność fizyczna

Kiedy już zdecydujemy się na prowadzenie zdrowego trybu życia warto wzbogacić go o aktywność fizyczną. Nie ma tutaj narzuconego rodzaju. Wybierzmy tę, która odpowiada naszym predyspozycjom. Może to być przejażdżka rowerem, wyjście na spacer czy bieganie. Dobrym pomysłem jest również odwiedzanie siłowni lub basenu kilka razy w tygodniu. Może to być raz, dwa a nawet cztery razy. Jednak pamiętaj, by nie przesadzić, gdyż będzie to miało negatywne skutki i sprzyja powstawaniu urazów. Jeżeli nie chcemy wychodzić z domu, zawsze można pokusić się o domowe treningi. Mamy możliwość wykupienia ciekawych ekranizacji lub po prostu znajdźmy coś w Internecie. Opcji jest naprawdę sporo. Ćwiczyć może każdy, wystarczy dopasować aktywność do własnych potrzeb.

Zdrowy tryb życia jest ważnym elementem naszego funkcjonowania. Dzięki temu możemy zapobiec wielu groźnym chorobom, poprawić swój wygląd oraz samopoczucie. Zacząć nie jest łatwo, ale kiedy już to zrobimy bez wątpienia zmieni to nasze życie na lepsze. Pamiętajmy szczególnie o dobrym wybieraniu jedzenia oraz dołączeniu do tego aktywności fizycznej. Zacznij zdrową dietę i zmień swoje życie na lepsze!