Zdrowie

Łatwo jest popełnić błąd, który skończy się dla nas źle – wszyscy dobrze o tym wiemy. Na co dzień jednak nie chcemy pamiętać o tym, że nasze wybory mają ogromne znaczenie – i to także te wybory, które pozornie wydają się być mało istotne. Odwołanie pojedynczej wizyty u lekarza, fast-food zamiast domowego obiadu, jeden drink, kilka papierosów na imprezie ze znajomymi. Wydaje nam się, że nic z tych rzeczy nam przecież jakoś bardzo nie zaszkodzi – to niemożliwe. Prawda jest jednak inna.

Jedna pominięta wizyta może okazać się tą, na której dowiedzielibyśmy się o istnieniu nowotworu. Jego wczesne wykrycie pozwoliłoby nam natychmiast wdrożyć leczenie i dzięki temu po kilku miesiącach nie byłoby już po nim żadnego śladu. A tymczasem my mieliśmy ważniejsze sprawy, a na kolejną wizytę zapisaliśmy się dopiero pół roku później. Wtedy choroba jest już o wiele bardziej zaawansowana, a nasze szanse na przeżycie znacznie spadły. Jest to oczywiście sytuacja całkowicie zmyślona i teoretyczna – ale nie oznacza to wcale, że wiele osób nie przeżyło dokładnie tego samego. Nasze decyzje mają znaczenie, a zdrowie nie poczeka, aż my będziemy mieć ochotę się przebadać. Sprawdź tutaj, jakie jeszcze mogą być konsekwencje takich zaniedbań.

Jeden drink, jeden papieros – być może faktycznie taka ilość szkodliwych substancji nie wyrządzi nam od razu krzywdy. Kto jednak jest w stanie przewidzieć, czy nie będzie to początek naszego uzależnienia? Być może od teraz będzie nam już coraz trudniej nie sięgnąć po takie używki na każdej kolejnej imprezie, w każdej następnej stresującej sytuacji. Jednorazowy wybryk stanie się codziennością – a nasze płuca, wątroba i tak naprawdę wszystkie organy wewnętrzne na tym ucierpią. 

Odpowiedzialność za swoje zdrowie

Gdybyśmy spytali kogokolwiek w tej chwili o to, czy dba o swoje zdrowie – większość oczywiście powie nam, że tak właśnie robi. Nikt nie chce przyznać się do tego, że sobie szkodzi – po prostu się tego wstydzimy. Dlaczego więc nie wstydzimy się tego sami przed sobą? Czemu nie odczuwamy wstydu, gdy sięgamy po papierosa i zamiast spaceru – po raz kolejny wybieramy wieczór na kanapie, z piwem i paczką chipsów? O wiele łatwiej jest nam usprawiedliwić się przed sobą – inni ludzie zwykle zupełnie inaczej reagują na nasze wymówki. 

Więcej informacji na ten temat znajdziemy bez większego problemu – zwykle to my sami wolimy udawać, że nie zdajemy sobie sprawy ze skutków ubocznych.

Przez długi czas ludzie musieli uczyć się na swoich błędach, ponieważ nawet nie zdawano sobie sprawy ze szkodliwości poszczególnych substancji – teraz nie mieści nam się to w głowie, ale przecież przez długie lata palenie uznawane było za całkowicie bezpieczne. Był to nałóg wręcz popularny i nikt nie myślał nawet o tym, że każdy wypalony papieros może skracać nam życie. Tym bardziej więc przerażające jest to, że teraz o tym wiemy – a dalej korzystamy z czegoś, co nas zabija. Sami wręcz dajemy papierosom taką moc – nikt nam ich przecież nie podpala, robimy to własnoręcznie.

odpowiedzialność za swoje zdrowie

Ludzie często jednak sami nie do końca wiedzą, na czym polega zdrowy tryb życia. Sami układamy sobie różne zasady, których nawet przez jakiś czas przestrzegamy – ale potem nie widzimy natychmiastowych rezultatów i zwyczajnie tracimy motywacje. To nie ma jednak tak działać – robimy to na przyszłość i po to, aby oszczędzić sobie kłopotów. Musimy nauczyć się tego, że to również ma sens – nie musi nas za każdym razem czekać nagroda za nasze wysiłki.

Sprawdzaj swoje zdrowie regularnie

Od młodych lat lekarze zachęcają nas do regularnego pojawia się w gabinecie. Wykonujemy okresowe testy, sprawdzamy swój wzrok i kontrolujemy wagę. Wtedy jednak to nasi rodzice zapisują nas na wizyty, więc my nie mamy zbyt dużo do powiedzenia – po prostu tam idziemy. Potem jednak dociera do nas, że nikt już nie może nas do tego zmusić i wtedy właśnie popełniamy błąd. Przestajemy wykonywać badania, przestajemy chodzić do specjalisty – jeżeli nie czujemy się już naprawdę bardzo źle to większość problemów zdrowotnych staramy się rozwiązać przy pomocy tego, co uda nam się kupić bez recepty.

Takie podejście może się sprawdzić przez krótki czas – ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przez cały ten okres tak naprawdę nie mamy pojęcia, w jakim stanie jest nasz organizm.

Może Ci się wydawać, że jeżeli nic Cię nie boli czy nie wyczuwasz żadnych guzów – wszystko jest w porządku. Co jednak, jeżeli problem można wykryć tylko przy pomocy badania krwi lub USG? Lekarz mógłby nam to zlecić profilaktycznie, ale nie zrobi tego, jeżeli nie damy mu szansy – pamiętajmy, że specjalista ma wystarczająco dużo pacjentów, którzy chcą się leczyć. Nie ma więc czasu na to, aby namawiać Ciebie do przyjścia na spotkanie. Jeżeli nie chcesz tego robić to jest to Twój wybór.

Prawda jest taka, że to nam musi zależeć na robieniu takich badań. To przecież nasze życie może się znacznie wydłużyć, a także możemy spodziewać się poprawy jego jakości. Spójrzmy chociażby na tarczycę i związane z nią zaburzenia. Jeżeli są one niewykryte i nieleczone to pacjent może mieć m.in. problemy z tyciem, depresję, trudności z koncentracją. Wystarczy zrobić jedno badanie, które potwierdzi niedoczynność lub nadczynność – a wdrożona kuracja szybko sprawi, że poczujemy się w końcu dobrze. Bez badań profilaktycznych spędzimy wiele lat w niewiedzy.

Przewiduj niektóre sprawy

Chociaż czasami zdarza nam się zachorować na coś kompletnie niespodziewanego – wiele różnych chorób występuje już w naszej rodzinie i możemy albo szybko je zdiagnozować albo przynajmniej robić wszystko, aby zapobiec ich pojawieniu się. To kolejny sposób na to, aby swoje zdrowie traktować poważnie. Cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie – lekarz od razu na wizycie pyta nas, które z tych chorób występowały u naszych bliskich. Jeżeli mamy wysoki cholesterol to również można się tutaj doszukiwać przyczyn genetycznych.

przewiduj niektóre sprawy

Czy oznacza to, że na 100% my także zachorujemy – tak samo, jak pozostali członkowie rodziny? Nie, ale ryzyko jest na pewno wyższe. Ta wiedza pozwala nam już lepiej dbać o swoje zdrowie – wiemy na przykład, że nadwaga i brak ruchu są dla nas szczególnie niewskazane. Zdajemy sobie też sprawę z konieczności wykonywania częstszych badań kontrolnych. Zdrowie człowieka jest skomplikowane i nawet lekarze nie wiedzą wszystkiego – staraj się przynajmniej samodzielnie sobie nie szkodzić i jeżeli widzisz jakieś błędy, które popełniasz to spróbuj je naprawić.