Zdrowie publiczne

Zdrowie publiczne to stosunkowo nowy, jednak cieszący się dużą popularnością kierunek studiów. Jeśli chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej oraz poprawę jakości życia, być może jest to dobry wybór również dla Ciebie.

O tym, jak ważna jest sprawnie funkcjonująca służba zdrowia oraz prawidłowe nawyki społeczne przekonujemy się każdego dnia. Szczególnie widoczne stało się to podczas pandemii. Ogromne znaczenie ma tu nie tylko odpowiednie zarządzanie jednostkami medycznymi, ale również liczne działania profilaktyczne. Aby jednak wszystkie te zadania były właściwie spełniane, konieczne jest wykwalifikowanie świadomego, dobrze przygotowanego do pracy personelu. Tym właśnie zajmuje się kierunek o nazwie zdrowie publiczne.

Gdzie studiować?

Osoby zainteresowane kształceniem w tym kierunku mogą wybrać cieszącą się dobrymi opiniami warszawską Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania. Realizuje ona Zdrowie Publiczne na kierunku I stopnia. Trwają one 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Studenci chcący kontynuować naukę, mogą później rozpocząć studia II stopnia na pokrewnym kierunku lub zdecydować się na podyplomówkę, by dalej podnosić swoje kwalifikacje.

Dużą zaletą WSEiZ jest fakt, że realizuje podstawę programową zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Zajęcia natomiast odbywają się w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Dzięki temu każdy student może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na dodatek uczelnia proponuje dwie interesujące specjalności:

  • Zarządzanie ochroną zdrowia i danymi medycznymi, przygotowującą do późniejszej pracy w strukturach administracyjnych jednostek medycznych;
  • Oraz Wellnes i SPA, odpowiednią dla osób, które chciałyby pracować w gabinetach odnowy biologicznej czy centrach medycyny estetycznej.

Jak wyglądają studia na kierunku Zdrowie Publiczne?

W czasie nauki studenci muszą przyswoić wiedzę z zakresu medycyny, ochrony środowiska, ekonomii, zarządzania, nauk społecznych czy podstaw prawa. Z pewnością przydadzą się więc zdolności analityczne, systematyczność i zapał do nauki. Kierunek ten przeznaczony jest dla osób, które interesują się biologią i chemią  (najlepiej, jeśli zdawały przynajmniej jeden z  tych przedmiotów na maturze) i chcą zdobyć kompleksowe wykształcenie. WSEiZ wyróżnia się nowoczesnym spojrzeniem na rynek pracy i holistycznym podejściem do nauczania. Dzięki temu absolwenci Zdrowia Publicznego są świetnie wykształconymi specjalistami, gotowymi do podjęcia pracy i rozwiązywania aktualnym problemów.

Gdzie szukać pracy?

Perspektywy zatrudnienia po ukończeniu kierunku Zdrowie Publiczne są szerokie. Absolwenci mogą szukać zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich w większości w różnorodnych zakładach opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie itp.), w domach opieki społecznej, hospicjach, sanepidzie, centrach odnowy biologicznej, gabinetach SPA&Wellnes czy firmach zajmujących się profilaktyką i promocją zdrowia. Zazwyczaj z łatwością znajdują oni ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Specjaliści w tej dziedzinie potrzebni są nie tylko w Polsce, ale również za granicą.