Zmęczenie, senność, rozdrażnienie mogą świadczyć o niedoborach ważnych witamin i minerałów w twoim organizmie

Odpowiednia ilość witamin i minerałów powinna być dostarczana do naszego organizmu przede wszystkim dzięki zdrowej i zbilansowanej diecie. Jednak obecnie mocno modyfikowana i przetworzona żywność pozbawiona jest cennych wartości odżywczych. Wobec tego musimy sięgać po suplementy diety.

Najczęstsze objawy niedobory witamin i minerałów

Jeśli zauważyłaś dolegliwości takie jak: senność, ciągłe zmęczenie, skurcze łydek, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, drganie powiek czy pękanie kącików ust mogą być sygnałem braku wystarczającej ilości witamin E i C oraz minerałów takich jak: magnez, potas czy selen. Można je uzupełnić za pomocą odpowiednich suplementów lub produktów, które są bogate w te składniki odżywcze, na przykład picie mineralizowanej nasyconej dużą ilości magnezu. 

Jeżeli zmagasz się z często nawracającym przeziębieniem, spadek odporności może wynikać z niedoboru właściwej ilości witamin C, A oraz magnezu lub chromu. Częste przeziębienia są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu i wnikają ze słabo funkcjonującego układu immunologicznego. Niedobór, lecz zarówno nadmiar witaminy A wpływa z kolei negatywnie na nasze włosy i paznokcie, powodując ich rozdwajanie i złą kondycję.

Bardzo powszechnym objawem są także: afty oraz pękające kąciki ust, które wynikają z niedoboru kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Do tego bardzo często zmagamy się z wysuszoną skórą na skutek braku minerałów, lecz także braku nawodnienia.

Z kolei, ciągłe zmęczenie i senność mogą oznaczać, że twój organizm domaga się witamin: C, E, B1, B2 oraz magnezu. Zastanów się także nad swoim codziennym trybem – jak wygląda twój sposób odżywiania oraz jak duża jest twoja aktywność fizyczna. Podstawowym obowiązkiem są regularne badania i kontrole lekarskie.

Pamiętasz o badaniach?

Niestety większość z nas zapomina nawet o tych podstawowych badaniach diagnostycznych. Jeśli chcemy zbadać poziom witamin i minerałów w naszym organizmie wystarczy zrobić badania z krwi z uwzględnieniem konkretnych witamin i minerałów. Ważne, abyśmy z wynikami badań udali się do lekarza w celu wyjaśnienia naszych kłopotów zdrowotnych.

Niestety wiele osób nie przywiązuje wagi do codziennego dbania o swoje zdrowie. Najczęściej tłumaczymy to brakiem czasu oraz długimi kolejkami do gabinetów lekarskich. Nie da się ukryć, że korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej często jest źródłem naszego niezadowolenia i niechęci do leczenia. Z tego względu, duża część społeczeństwa decyduje się na wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej (np. ubezpieczenie zdrowotne w SIGNAL IDUNA). Niepubliczny pakiet zdrowotny gwarantuje nam o wiele lepsze warunki, m.in. dostęp do zabiegów ambulatoryjnych, szczepienia przeciwko grypie, możliwość wizyt domowych, specjalistyczną opiekę zdrowotną bez oczekiwania w długich kolejkach. Oprócz tego pacjent może korzystać z profesjonalnego sprzętu medycznego oraz ma zapewnione komfortowe warunki w szpitalu. Wszystko zależy jaki wariant polisy zdrowotnej wybierzesz, czy ten podstawowy, czy ten bardziej rozbudowany. Jedno jest pewne – zdrowie to największa wartość w twoim życiu, którą powinnaś zawsze jak najlepiej pielęgnować.