Bezpieczeństwo leków dzięki technologii IoT i RFID w branży medycznej

Nowoczesne technologie opanowały wszystkie dziedziny naszego życia. Są one obecne także w branży medycznej, gdzie zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta stanowią najwyższy priorytet. System RFID oraz urządzenia działające na podstawie internetu rzeczy sprawiły, że produkty farmaceutyczne są kontrolowane na każdy etapie transportu. Sprawdź, w jaki sposób nowoczesne technologie poprawiają bezpieczeństwo pacjentów.

Technologia IoT, która zrewolucjonizowała branżę medyczną

Zarządzanie łańcuchem dostaw to jedno z największych wyzwań sektora farmaceutycznego. Na szczęście technologia IoT sprawiła, że leki i wyroby medyczne są monitorowane przez cały czas – od procesu produkcji, aż po dostarczenie produktu w ręce pacjenta. Specjalne sensory kontrolują temperaturę, wilgotność, czy światło, a więc wszystkie warunki, które mogą wpływać na jakość wyrobów farmaceutycznych. Dzięki technologii IoT można wychwycić wszelkie odchylenia od norm i szybko zgłosić problem do jednostki odpowiedzialnej za bezpieczeństwo leków. Specjalistyczne produkty wymagają określonej, stałej temperatury przechowywania. Nawet jej minimalne zmiany mogą doprowadzić do wystąpienia niepożądanych reakcji chemicznych. Na szczęście sensory IoT są wyjątkowo precyzyjne. Urządzenia zbierają dane i analizują je, czym przyczyniają się do optymalizacji procesów logistycznych

RFID – gwarancja bezpieczeństwa leków

Magazynowanie leków oraz ich transport to niezwykle odpowiedzialne zadania. Dzięki technologii RFID każdy proces może być odpowiednio zabezpieczony. Identyfikacja radiowa pozwala na:

  • monitoring zasobów,
  • stosowanie plomb poprawiających bezpieczeństwo leków,
  • kontrolowanie temperatury otoczenia,
  • potwierdzenie autentyczności leków,
  • usprawnienie dostaw.

Tagi RFID pozwalają na dokonanie błyskawicznej inwentaryzacji oraz precyzyjne lokalizowanie leków. Specjalne plomby stanowią gwarancję, że na etapie transportu nikt nie otworzył pojemnika zawierającego farmaceutyki, a tagi z informacjami minimalizują ryzyko podrobienia lub kradzieży produktu. RFID pozwala na monitorowanie warunków przewożenia leków i automatyzuje procesy składania zamówień oraz śledzenia medykamentów.

Nowoczesne technologie w służbie dla zdrowia pacjenta

Z technologii IoT oraz RFID może skorzystać każdy szpital, laboratorium medyczne, czy hurtownia leków. Warto współpracować z podmiotami, które wykorzystują nowoczesne technologie – to gwarancja bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości produktów farmaceutycznych. Odwiedź stronę https://www.urtica.pl/oferta/dla-szpitala.html i poznaj lidera branży logistyki i dystrybucji medycznej, który dokłada wszelkich starań, by każdy pacjent mógł otrzymać leki ratujące życie i zdrowie.