Każdy z nas z pewnością doświadczył na własnej skórze, czym są wzdęcia. Przykre uczucie rozpierania i pełności, a także nieprzyjemne dźwięki dochodzące z jamy brzusznej, są typowi objawami nagromadzonych gazów. Czym są i jak powstają, a przede wszystkim, jak skutecznie je neutralizować?
Przyczyny powstawania wzdęć
Głównym powodem powstawania nadmiernie wytwarzanych gazów jest zaburzona gospodarka wewnątrz żołądkowych enzymów, odpowiedzialnych za prawidłowe trawienie. To, czy pokarm jest odpowiednio trawiony oraz we właściwej prędkości transportowany przez jelito, ma kluczowe znaczenie dla ewentualnego powstawania wzdęć. Proces ten jest szczególnie nasilony w sytuacji zbyt wolnego transportu jedzenia. Z powodu dłuższego zalegania treści pokarmowej, zaczyna on poddawać się procesowi fermentacji, czego efektem jest powstawanie gazów.
Oprócz tego najważniejszego powodu, do powstawania wzdęć przyczynia się:
– połykanie powietrza w czasie przełykania – często nam się to zdarza podczas zbyt szybkiego jedzenia lub gdy jednocześnie dużo mówimy i jemy,
– dostarczanie do żołądka zbyt dużej ilości śliny, np, w wyniku żucia grumy,
– spożywanie napojów gazowych, podczas którego razem z płynem dostarczamy do żołądka pęcherzyki gazu,
– spożywanie produktów, które rozkładane są przez bakterie w jelicie, czego efektem są wzdęcia. Do takich produktów zalicza się kapustę, cebulę i np. groch.
Zapobieganie wzdęciom
Aby oszczędzić sobie tego przykrego doświadczenia, które zwykle dotyka nas w sytuacji najmniej do tego odpowiedniej, możemy zastosować dwa różne sposoby na wzdęcia.
Po pierwsze, możemy zapobiegać wzdęciom poprzez stosowanie kilku zasad:
– dokładnie przeżuwać kęsy, jeść powoli i spokojnie,
– unikać żucia gumy,
– ograniczyć spożywanie smażonych potraw,
– nie pić przez słomkę,
– od razu po posiłku zażywać odrobiny ruchu,
– unikać napojów gazowanych.
Powyższe sposoby na wzdęcia są jak najbardziej właściwie i skutecznie zapobiegają wzdęciom, jednak stała kontrola i unikanie produktów, które zawsze były nam bliskie, może być dla wielu zbyt trudnym, a może nawet nie wartym zachodu wyrzeczeniem.
Właśnie dla tej grupy osób powstał drugi sposób, dzięki któremu zapobieganie wzdęciom nie jest takie kłopotliwe.
Pomocna nauka
Drugim, niezwykle wygodnym sposobem są krople Espumisan na wzdęcia. Ich głównym składnikiem jest simetikon, który rozbija pęcherzyki gazu, powstałe w wyniku zaburzeń trawienia, powodując ich wchłonięcie w ścianki jelita.
Krople Espumisan na wzdęcia polecane są każdemu, kto cierpi na zaburzenia jelitowo-żołądkowe. Jeśli kogoś nie przekonują krople i woli tradycyjne tabletki, Espumisan jest oczywiście dostępny również w takiej postaci.
Krople Espumisan są doskonałą propozycją dla osób, którym zdarza się nieprzyjemny problem wzdęć, ale jednocześnie nie chciałyby zmieniać swojego stylu życia. W łatwy, przyjemny, a przede wszystkim bardzo skuteczny sposób oferuje im to Espumisan. Spożyty przed lub po posiłku, z łatwością uwolni każdego od ciężkości i nieprzyjemnego uczucia rozpierania, powstałego w wyniku wzdęć.