Aparat słuchowy

Ubytki słuchu mogą być czymś naprawdę uciążliwym dla człowieka. W końcu słuch jest jednym ze zmysłów, które pozwalają nam przeprowadzać procesy poznawcze. Słuch jest jednym z kryteriów komunikacyjnych, a dzięki niemu możemy słyszeć wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia, rozmowy, hałaśliwe ulice, śpiew ptaków. Jego siła jest niesamowita, choć nie każdy jest tego świadom, przez co zapomina o tym, aby dbać o niego, unikać dużych i długotrwałych hałasów, przeprowadzać odpowiednią pielęgnację uszu, które przecież są narządem słuchu. Kiedy już jednak dojdzie do trwałych uszkodzeń słuchu, bądź najzwyczajniej w świecie jest się nimi obciążonym od dnia narodzin, istnieją sposoby, dzięki którym można poprawić jakość i komfort słyszenia. Jednym z nich są oczywiście aparaty słuchowe. Są one urządzeniem, które ułatwiło życie wielu osobom, zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym. Jeśli jest to dla Ciebie coś nowego, z czym będziesz musiał się zmierzyć, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak przyzwyczaić się do aparatu słuchowego? Oraz czy jest to łatwe?

Jak wyglądają początki?

Początki mogą być ciężkie dla osoby, która musi zacząć nosić aparat słuchowy. Jednak kiedy już przejdzie się przez te najgorsze etapy, użytkowanie stanie się proste, a życie z aparatem słuchowym będzie znacznie bardziej komfortowe, niżeli było wcześniej. Jeżeli mierzysz się z ubytkiem słuchu, dźwięki, które do Ciebie dochodzą, są najpewniej przytłumione, a stopień tego zależy od stopnia w jakim ubytek słuchu Cię dotyka. Gdy już założysz aparat, początkowe wrażenie nie muszą być przyjemne, dźwięki mogą Ci się wydawać być zbyt głośnymi, uciążliwymi. Wszystko co dotychczas znasz, może teraz brzmieć dla Ciebie znacznie inaczej. Przyzwyczajanie się to nie jest jedynie kwestia doznań słuchowych, dodatkowo trzeba oswoić się z nim fizycznie, gdyż może być od odczuwalny. Hałasy w tle przez jakimś czas mogą być dla Ciebie wyjątkowo uporczywe, ale z czasem przestaną być na tyle słyszalne, żeby sprawiało Ci to problem.

Pierwsze kroki

Chyba najważniejszą zasadą jest w tym przypadku to, aby dać sobie czas na to, żeby się przyzwyczaić. To nic dziwnego, że jakieś ciało obce w Twoim uchu, jest dla Ciebie niekomfortowe. W pewnym momencie Twój mózg zacznie ignorować zarówno dźwięki z tła, jak i sam aparat, względem fizycznym. Pamiętaj, aby zapytać Twojego protetyka, jak dokładnie zakładać i ściągać urządzenie, może to znacznie ułatwić cały proces. Ważnym jest, abyś wiedział, jak się za to wziąć. Dodatkowo pamiętaj, jak ważne będzie czyszczenie, musi się ono odbywać regularnie, z wszelką dokładnością. Nie rzucaj się na głęboką wodę, początkowo spróbuj przyzwyczaić się do dźwięków, które będą słyszalne w Twoim domu, a dopiero potem wyjdź z nim poza niego.

Co dalej?

Kiedy już powoli zaczniesz oswajać się z obecnością aparatu słuchowego, zacznij stopniowo korzystać z niego podczas używania urządzeń technicznych, przykładowo podczas słuchania radia, czy też oglądania telewizji lub w trakcie rozmów telefonicznych. Ważnym jest, aby przyzwyczaić się do niego podczas rozmawiania z ludźmi. Zacznij od małej ilości rozmówców, jedna czy dwie osoby będą odpowiednie na pierwszy raz. Ostatnim etapem jest przyzwyczajanie się do głośnych dźwięków, które możesz napotkać w restauracjach, bądź też na ulicy. Każdy z kroków jest równie ważny do tego, aby sprawić, że korzystanie z aparatu stanie się szybko przyjemnie i komfortowe.