Jak walczyć z alkoholizmem, czyli odwyk alkoholowy

Alkoholizm to podstępna choroba, z którą zmaga się około 12 procent Polaków. Odwyk alkoholowy lub inaczej terapia odwykowa, to ogół zabiegów medycznych i psychologicznych, które mają za zadanie sprawić, że osoba uzależniona od alkoholu zauważy problem oraz podejmie walkę z nim. Jakie są objawy alkoholizmu? Na czym polega odwyk alkoholowy i ile trwa?

Czym jest alkoholizm?

„Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu) – określany jest z reguły jako ogół dysfunkcji fizycznych, psychicznych i osobowościowych (intelektualnych, emocjonalnych), powstałych na skutek uzależnienia od alkoholu etylowego. Według najnowszych statystyk stanowi najbardziej rozpowszechniony rodzaj uzależnienia na świecie” – wyjaśnia Michał Świerczek, terapeuta PCTU Koninki.

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm określa się jako chorobę podstępną, ponieważ ciężko jest dostrzec jej pierwsze objawy. Dzieje się tak dlatego, że spożywanie alkoholu jest obecne w naszym życiu i wydaje się być czymś normalnym. Impreza rodzinna, wieczorne spotkanie ze znajomymi, czy też weekendowy relaks w domowym zaciszu – w żadnej z tych sytuacji sięgnięcie po alkohol nie wydaje się niczym złym. Stereotypowe wyobrażanie alkoholika to pijana do nieprzytomności, zaniedbana osoba w średnim wieku, przeważnie mężczyzna. Nadużywanie alkoholu jest również często kojarzone z bezdomnością oraz ubóstwem. Tymczasem alkoholizm może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć oraz status społeczny. Nadużywanie alkoholu nie musi oznaczać od razu nieustannego upijania się. Przeważnie zaczyna się niewinnie – od drinka lub lampki wina dla odstresowania, czy poprawy humoru. Początkowe objawy alkoholizmu przeważnie nie są dostrzegane przez uzależnionego, a przez jego najbliższych. U osoby uzależnionej pojawia się głód alkoholowy oraz koncentracja wokół picia. Zwiększa się również jego tolerancja na przyjmowany alkohol, a także upośledzenie kontroli podczas picia. Może pojawić się również otępienie alkoholowe, paranoja alkoholowa lub stany depresyjne.

Na czym polega odwyk alkoholowy?

Mianem odwyku alkoholowego określa się wszystkie działania medyczne oraz psychologiczne, które pomagają uzależnionemu w walce z nałogiem. Zdarza się, że niektórzy osiągają ten cel, korzystając z pomocy rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia, a także sporadycznie chodząc na terapię psychologiczną. Dla większości uzależnionych takie rozwiązanie nie jest jednak wystarczające i potrzebują oni bardziej złożonej pomocy. W niektórych przypadkach konieczne jest również wsparcie medyczne ze względu na wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który w skrajnych przypadkach może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Odwyk alkoholowy nie musi być koniecznie przeprowadzany w ośrodku zamkniętym, ale w wielu przypadkach właśnie ta forma pomocy sprawdza się najlepiej. W ten sposób, osoba poddawana terapii ma zapewnione pełne wsparcie medyczne i psychologiczne, co ułatwia jej pozytywne przejście przez proces trzeźwienia, a także daje większe szanse na to, że nie powróci ona do nałogu. Warto zaznaczyć, że alkoholizm jest niestety chorobą nieuleczalną. Leczenie odwykowe alkoholików powinno przede wszystkim prowadzić do zrozumienia mechanizmów, które prowadzą do nadużywania alkoholu i nabycia umiejętności unikania sytuacji, które mogą wywołać powrót do nałogu. Terapia powinna skoncentrować się na problemach psychicznych człowieka, gdyż prawdopodobnie to one stanowią podstawę do autodestrukcyjnego trybu życia.

alkoholizm

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Sam etap oczyszczania organizmu z toksyn i resztek substancji odurzających trwa około 3 dni. Po wyrażeniu zgody na terapię, osoba uzależniona bierze udział w zajęciach indywidualnych oraz grupowych. Dla osób uzależnionych od alkoholu, okres leczenia w ośrodku zamkniętym wynosi najczęściej przynajmniej 8 tygodni. Po zakończonym odwyku, do utrzymania abstynencji potrzebna jest terapia podtrzymująca, na którą składa się przede wszystkim terapia w grupach.

Więcej informacji o leczeniu alkoholizmu

Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki” Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź. Tel. 18 33 19 736