Czego objawem są powiększone migdałki

Migdałki są to skupiska tkanki chłonnej, tworzą wypustki zbudowane z tkanki limfatycznej, stanowią część układu odpornościowego. Migdałki są miejscem, w którym dochodzi najczęściej  do pierwszego kontaktu drobnoustrojów z naszym organizmem. Odpowiadają za ochronę organizmu przed patogenami, zatrzymują wirusy i bakterie, które wdychamy lub połykamy, pomagają w utrzymaniu zdrowia.

W obrębie górnych dróg oddechowych i pokarmowych jest kilka skupisk migdałków, tworzących okrąg wokół otworu gardła z ust i nosa nazywany pierścieniem gardłowym Waldeyera. Są cztery rodzaje skupisk: migdałki podniebienne symetrycznie rozmieszczone po obu stronach gardła środkowego, migdałek gardłowy (trzeci migdałek) znajdujący się w nosowej części gardła, migdałki trąbkowe zlokalizowane w okolicach gardłowych ujść trąbki słuchowej, migdałek językowy znajdujący się na nasadzie języka oraz inne drobne skupiska tkanki chłonnej.

Migdałki tworzą się już w życiu płodowym, ale ich funkcje wykształcają się dopiero po porodzie, gdy dochodzi do kontaktu z obcymi antygenami. Stopniowe powiększanie się migdałków jest zjawiskiem fizjologicznym zachodzącym między pierwszym a trzecim rokiem życia dziecka. Do siódmego roku życia osiągają wielkość maksymalną, następnie dochodzi do samoistnego i powolnego zmniejszania się migdałków.

Przyczyny i objawy przerostu migdałka gardłowego

Przerost migdałka gardłowego (trzeciego migdałka) najczęściej dotyka dzieci pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. U osób dorosłych jest diagnozowany stosunkowo rzadko. Najczęstsze przyczyny to przewlekłe, nawracające stany zapalne  jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Przyczyną przerostu trzeciego migdałka mogą być predyspozycje genetyczne, przebyte choroby zakaźne i alergie. Główne przyczyny to zakaźne to infekcje wirusowe i infekcje bakteryjne spowodowane paciorkowcem grupy A. U osób dorosłych przerost migdałka gardłowego może być spowodowany zwiększoną ekspozycją na zanieczyszczenia, dym tytoniowy, a także wiązać się z guzami zatok, chłoniakami i zakażeniami wirusem HIV.

Objawy przerostu migdałka to problemy z oddychaniem przez nos zmuszające do oddychania ustami, chrapanie, niewyraźna mowa, nawracające infekcje, przewlekły katar, trudności w przełykaniu i bezdech senny. Przerośnięty migdał może upośledzić drożność zatok, uciskać na trąbkę słuchową, powodować nagromadzenie wydzieliny, doprowadzić do wysiękowego zapalenia uszu i do pogorszenia słuchu. U starszych dzieci może być przyczyną wad zgryzu.

Zobacz także: https://optimum.pl/baza-wiedzy/migdalki-co-nalezy-o-nich-wiedziec/.

Usunięcie trzeciego migdałka

W klinikach zajmujących się leczeniem schorzeń z rejonu szyi i głowy jak Szpital Optimum zabieg usunięcia migdałka gardłowego może być przeprowadzony metodą klasyczną lub endoskopową w znieczuleniu ogólnym. Adenotomia endoskopowa wykonywana jest w warunkach oddziału chirurgii jednego dnia, mały pacjent może po  zabiegu w tym samym dniu wrócić do domu. Jest jeden z najczęściej wykonywanych, bezpiecznych zabiegów w laryngologii dziecięcej.