Zioła

O zdrowotnych właściwościach ziół słyszał chyba każdy. Niegdyś to głównie one stosowane były w medycynie i pozwalały na leczenie różnego rodzaju schorzeń. Ziołolecznictwo istnieje także dzisiaj i wciąż stosuje się je w profilaktyce i terapii chorób. Jest częścią medycyny alternatywnej, nie umniejsza to jednak jego znaczenia i korzyści, które potrafi przynieść.

Historia ziołolecznictwa

Ziołolecznictwo istnieje praktycznie od zarania dziejów, o czym świadczą między innymi zapiski sprzed 2000. lat p.n.e., które potwierdzają, że już wówczas znano takie zioła jak: piołun, rumianek, lulek, szafran, babka, nagietek, lukrecja gładka czy fenkuł włoski.

Uważa się, że starożytni Egipcjanie zbudowali największe podwaliny pod istnienie ówczesnej medycyny. W czasach faraonów leczeniem zajmowali się kapłani, którzy przy świątyniach uprawiali różnego rodzaju zioła, a potem – zgodnie z zapiskami i recepturami – przyrządzali odpowiednie mieszanki w specjalnie dostosowanych do tego pomieszczeniach. Dzięki papirusom, a także rysunkom oraz starożytnym kronikarzom, takim jak Herodot, ich metody leczenia przetrwały i mogły zostać rozwinięte przez kolejnych uczonych.

Warto zauważyć, że w dużej mierze to od Egipcjan starożytni Grecy czerpali swoją wiedzę na temat ziołolecznictwa. Co więcej, początkowo było ono połączone z religią, mistycyzmem i magią. W miarę upływu czasu odłączono się od tych tradycji, skupiając tylko na świeckich aspektach leczenia.

Bezpieczniejsze, współczesne ziołolecznictwo

Obecnie mamy o wiele więcej możliwości nie tylko gromadzenia ziół, ale również sprowadzania ich z różnych zakątków świata. Dzięki temu ich dobroczynny wpływ na nasze organizmy może być jeszcze większy.

Również nowoczesne technologie badania ziół i możliwość przeprowadzenia dokładnych testów pozwalają na dokładniejsze poznanie ich właściwości i wpływu na ludzki organizm. Dlatego, stosując dzisiaj zioła, możemy być pewni, że nam nie zaszkodzą, oczywiście pod warunkiem, że będą stosowane w odpowiednich ilościach i zgodnie z zasadami, przedstawionymi na opakowaniu.

Należy przy tym pamiętać, że niekiedy, łącząc różnego rodzaju leki – czy to chemiczne, czy to ziołowe – można wywołać ich nieoczekiwaną interakcję, która doprowadzi do pojawienia się niechcianych skutków ubocznych. Dlatego każde stosowane zioło (lub lek) powinno być najpierw poznane i dopasowane do pozostałych, przyjmowanych preparatów.

Zioła w medycynie

Warto pamiętać także, że zioła są obecnie stosowane w medycynie. Mogą być przyjmowane w czystej postaci, tak jak mieszanki i napary ziołowe. Mogą również powstawać z nich bardziej zaawansowane lekarstwa lub środki znieczulające, na przykład morfina.

Nawet niektóre bardziej kontrowersyjne zioła mogą być wykorzystywane w medycynie. Przykładem jest marihuana, która w niektórych krajach jest dopuszczona do podlegających ścisłej kontroli zastosowań medycznych, na przykład w trakcie leczenia stwardnienia rozsianego.

Zioła do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych

Zioła mogą być stosowane w różnorodnych formach. Między innymi przygotowuje się z nich napary do picia, ale także wyciągi, służące do przygotowywania okładów. Zioła mogą być także dodawane do kąpieli albo wykorzystywane podczas inhalacji.

Przykładem popularnego, posiadającego wiele zastosowań zioła, może być pokrzywa. Pomaga ona w walce z anemią i wzmacnia organizm, przyczyniając się do jego uzupełnienia w niezbędne witaminy. Jest stosowana między innymi w leczeniu łupieżu czy zapalenia pęcherza moczowego. Co więcej, zapobiega przerostowi prostaty i można jej używać przy walce z chorobami reumatycznymi.

Jeśli jednak nie znasz się na ziołach i dopiero chciałbyś zagłębić się w ich aromatyczny świat, powinieneś zacząć od zdobycia wiedzy. Korzystaj z nich rozsądnie, łącząc tylko te, które nie wchodzą ze sobą w niepożądane interakcje i pamiętaj, aby wybierać takie, na które nie masz uczulenia. Jeśli nie masz pewności, co zrobić, skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub profesjonalnym sprzedawcą.