Ciąża to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. W końcu to wtedy dziecko przeżywa swój najbardziej intensywny okres wzrostu i rozwoju. Wówczas niestety także jest ono najbardziej narażone na przeróżne czynniki zagrażające jego zdrowiu a nawet życiu. Dlatego każda mama bardzo dba o siebie będąc w ciąży, jednak warto także.

Diagnostyka prenatalna – złoty środek

Oczywiście warto wykonać badania prenatalne Katowice i inne duże miasta to miejsca, w których na pewno znajdziemy wiele takich gabinetów. Czym jednak jest taka diagnostyka prenatalna? Otóż są to badania płodu przeprowadzane podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Ogólnie rzecz ujmując badanie prenatalne na Śląsku oraz w każdym innym miejscu może być inwazyjne i nieinwazyjne. Jaka jest różnica?

Inwazyjne vs. nieinwazyjne badania prenatalne Katowice

Zacznijmy od nieinwazyjnych badań – charakteryzują się one tym, że no właśnie są nieinwazyjne, czyli całkowicie bezpieczne dla matki oraz dziecka. Ich zadaniem jest mówiąc kolokwialnie, sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku – nie dają bardzo dokładnej odpowiedzi. Do nieinwazyjnych badań prenatalnych na Śląsku zaliczyć możemy USG standardowe, USG genetyczne, test podwójny, potrójny.

Widać już zatem wyraźnie, że inwazyjna diagnostyka prenatalna przeprowadzana jest w momencie, w którym jest naprawdę konieczna, bowiem wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Do zabiegów inwazyjnych badań prenatalnych należy przede wszystkim amniopunkcja, biopsja trofoblastu oraz kordocenteza.

Kiedy wykonać badanie prenatalne na Śląsku?

Każde badanie nieinwazyjne ma swój określony przedział czasowy w trakcie ciąży, w którym powinno być wykonane. Informacje na ten temat znajdziemy na wielu stronach, a ponadto lekarz prowadzący ciążę na pewno o wszystkim nam opowie i wszystkiego dopilnuje.

Kiedy zaś trzeba pomyśleć nad wykonaniem badań inwazyjnych? Podstawowym wskazaniem jest oczywiście nieprawidłowy wynik przesiewowych badań nieinwazyjnych oraz podejrzenie wady rozwojowej u płodu. Istnieje jeszcze wiele innych wskazań, jednak pośród nich trzeba przede wszystkim wymienić problemy w poprzedniej ciąży, urodzenie dziecka z wadą, posiadanie wady chromosomalnej przez jednego lub obydwoje z rodziców.

Na koniec warto podkreślić, że diagnostyki prenatalnej nie należy się bać – ma ona pomóc nam potwierdzić, ze wszystko jest w porządku albo szybko zdiagnozować problem tak, aby móc wcześnie podjąć leczenie. Diagnostyka prenatalna może nam przynieść dużo dobrego – nie warto zatem przed nią uciekać.

Źródło tekstu: http://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne