Każdy z nas marzy o gęstych, zdrowych, lśniących włosach. Niestety zdarza się, że mimo dbania o fryzurę, włosy są coraz bardziej przerzedzone, kruszą się, łamią i nie wyglądają korzystnie. Czy to już czas, żeby wykonać podstawowe badania? Czy wpływ hormonów na włosy jest na tyle duży, że może powodować ich wypadanie?
Po pierwsze, niedobór witamin
Nim zaczniemy interesować się tematem hormony a włosy, warto przyjrzeć się temu, co spożywamy. Niedobory w diecie mogą znacząco osłabić kondycję włosa. Warto zacząć przede wszystkim od białka. Nie może być go w diecie zbyt mało. Kolejna kwestia to warzywa. Dostarczają niezbędnych dla zdrowego wyglądu włosów witamin, na przykład witaminy A, E czy B. Jeśli latem stosujemy filtry i mało przebywamy na słońcu, to możliwe, że cierpimy na niedobór witaminy D. On także odpowiedzialny jest za wypadanie włosów. Jeśli jednak wszystkie niedobory zostaną uzupełnione, a problem z włosami się nie skończył, to przyczyny należy szukać gdzie indziej. Tematem, który nas zainteresuje, powinien być progesteron a wypadnie włosów oraz wpływ hormonów tarczycy na osłabienie kondycji włosów.
Hormony tarczycy – jaki mają wpływ na włosy?
Może się okazać, że za problemy z włosami odpowiedzialna jest tarczyca. Wypadanie włosów nie zostanie zatrzymane póki hormony nie będą uregulowane. W przypadku niedoczynności trzeba do końca życia w tabletce przyjmować to, czego nie wytwarza zniszczona tarczyca. Natomiast w nadczynności przyjmowane tabletki pozwalają zahamować nadmierne wytwarzanie hormonów tarczycy. Jak widać, wpływ hormonów na włosy jest ogromny.
Równowaga hormonów płciowych
Jeśli w hormonach płciowych występują zaburzenia, to także może mieć wpływ na przerzedzające się włosy. Warto zainteresować się tematem progesteronu a wypadania włosów. Ma on bowiem wpływ na kruchość i łamliwość włosa. Zaburzenia w harmonii estrogenu i progesteronu pojawiają się na przykład w czasie ciąży. To dlatego po jej zakończeniu tak wiele kobiet boryka się z problemem wypadających włosów. Na szczęście stan ten zazwyczaj sam wraca do normy. Hormony odpowiadają także za łysienie androgenowe. Częściej występuje ono u mężczyzn, ale zdarza się, że dotyka również kobiet.
Nieuregulowane hormony a włosy, które wypadają to temat, który dotyczy wielu osób. Jeśli odpowiednie odżywianie i przyjmowanie witamin, których niedobór został stwierdzony w badaniach, nie wystarczają, czas zainteresować się szerszą diagnostyką. Wystarczą badania krwi, które pokażą, jak wygląda gospodarka hormonalna w naszym organizmie. Tematy takie, jak progesteron a wypadnie włosów czy choroby tarczycy a ich osłabienie, nie są obce wielu osobom. Warto zainteresować się swoim zdrowiem jak najwcześniej, żeby mieć możliwość odzyskania lśniącej fryzury.