CocaCola

Coca-cola – któż nie zna tego popularnego napoju? Chyba każdy z nas, jako dziecko, był wielkim wielbicielem słodkiego płynu o ciemnej barwie. Skuteczne kampanie reklamowe wpłynęły na rozpoznawalność coca-coli na całym świecie – niestety, nie wszystko złoto, co się świeci i w tym przypadku również nie możemy dać się nabrać na piękne słówka. Weźmy pod lupę szkodliwe działanie tego napoju.

Cukier w płynie

Coca-cola miała mieć zupełnie inne zastosowanie niż to, z czym nam się dzisiaj kojarzy. Miała być mianowicie lekiem na niestrawność, przygotowywanym z orzechów koli i liści koki – stąd nazwa. Jej początki sięgają końca XIX wieku, więc istnieje w społecznej świadomości niezwykle długo – może dlatego dziś jest tak popularna. Wydawać by się mogło, że napój, który stanowi element popkultury, ma jakiekolwiek zalety. Niestety, nic bardziej mylnego. Coca-cola to zwykły cukier w płynie, który zawiera dodatkowo barwniki, niezwykle szkodliwy benzoesan sodu, kwas ortofosforowy oraz kofeinę. Nie dostarcza nam ponadto żadnych cennych wartości odżywczych, a wręcz szkodzi naszemu organizmowi. Tak uwielbiana przez dzieci, absolutnie nie powinna być im podawana!

Coca Cola - omijaj z daleka

Uzależniający środek do czyszczenia

Standardowa puszka coli to 330 ml. Tymczasem w zaledwie 100 ml znajdują się aż 43 kalorie, a także 10 gramów cukru – to powoduje, że o wypiciu napoju następuje gwałtowne podwyższenie poziomu glukozy we krwi, a jej nadmiar jest dla organizmu jak śmiertelna trucizna. Nie mówiąc już o negatywnym wpływie na szkliwo naszych zębów i wywoływanie próchnicy. Osoby, które dbają o linię również powinny omijać colę z daleka. Ludzie, które piją coca-colę w nadmiarze, są o prawie 50% bardziej narażone na ryzyko zawału serca, a warto wspomnieć, że z uwagi na zawartość kofeiny, napój ten potrafi uzależnić. Napoje gazowane, takie jak coca-cola, zawierają dwutlenek węgla, który podrażnia żołądek oraz wywołują jego nadkwasotę, dodatkowo ma ona bardzo duży czynnik kwasowości. Niech przestrogą będzie to, że coca-cola stosowana jest jako… środek do czyszczenia. Nadal spragniony? W coca-coli znajduje się również kofeina, której spożywanie w nadmiernych ilościach, może uzależniać i negatywnie wpływać na pamięć długotrwałą. W połączeniu z ogromną ilością cukru, daje to mieszankę wybuchową, której spożywanie szybko może stać się szkodliwym uzależnieniem.

Słuchaj głosu rozsądku.

Nie wierzmy kosztownym kampaniom reklamowym, w których biorą udział największe osobistości show biznesu czy nawet ludzie ze świata sportu. Słuchajmy rozsądku i lekarzy, którzy przestrzegają przed szkodliwym działaniem coca-coli i innych napojów gazowanych. Nadal najlepszym napojem, który powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, jest woda i to jej nie powinno zabraknąć na naszym stole. Zadbajmy o nasze zdrowie zanim samo upomni się o troskę, bo wtedy często bywa już za późno.