Skaza białkowa to jeden z najczęściej występujących rodzajów alergii u dzieci. Jest to uczulenie na mleko krowie. Najczęstszym objawem uczulenia jest piekąca oraz swędząca wysypka.

W momencie, gdy alergia pojawia się kiedy dziecko karmione jest mlekiem matki, wystarczy, aby mama odstawiła w swojej diecie wszelkie produkty mleczne. To w zupełności problem rozwiąże. Inaczej jest w sytuacji kiedy dziecko nie jest już karmione mlekiem matki. Jeśli jest ono uczulone na krowie mleko, zastosować należy specjalną dietę. Niestety dieta ta polega na wyeliminowaniu wielu produktów. Dziecko ze skazą białkową powinno oprócz mleka krowiego unikać także białka jajek, śmietany, masła, serów, kefiru, jogurtu, kakaa, czyli wszystkich produktów mlecznych. Niestety białko obecne jest także w wielu produktach, które nie są pochodzenia mlecznego. Ich dziecko także powinno unikać. Zaliczyć można do nich cytrusy, wołowinę, wieprzowinę, miód, orzechy, a także migdały.

Powyższe produkty żywieniowe zastąpić należy innymi. Dziecko ze skazą białkową jak wspomniano nie może jeść białka, ale może jeść samo żółtko jajek. Jeśli chodzi o produkty mięsne wskazany jest drób. Dozwolone są także kasza, ryż, makaron. Wśród owoców i warzyw najlepsze będą jabłka, marchew oraz brokuły.

Jeśli wprowadza się do diety dziecka nowe produkty, zawsze należy je dokładnie sprawdzić. W tym celu na początku należy podawać małe ilości i obserwować przed kilka dni czy nie zachodzą żadne zmiany. Jeśli wszystko się w porządku, produkt można uznać za bezpieczny.

Alternatywą dla mleka krowiego może być mleko kozie. Przede wszystkim jest ono dużo bardziej zbliżone do mleka matki niż mleko krowie. Nie zawsze jednak mleko kozie można stosować w przypadku skazy białkowej. Zawiera ono bowiem uczulające białko tak samo jak mleko krowie, z tą różnicą, że w mleku kozim jest go o połowę mniej. Można zatem spróbować zastosować modyfikowane mleko kozie i sprawdzić czy nie zachodzi reakcja alergiczna. Mleko kozie, ze względu na dużą zawartość kazeiny jest także świetnym sposobem na radzenie sobie z problemami żołądkowymi.