Prawidłowa higiena, zdrowa dieta i regularne wizyty w gabinecie stomatologa to gwarancja pełnego zdrowia naszej jamy ustnej.

Niestety większość z nas nadal omija dentystę szerokim łukiem. Czas to zmienić!

W poniższym artykule przedstawimy Ci najważniejsze powody, dla których przynajmniej raz w roku warto jest poddać się kontroli dentystycznej. Podpowiemy również, w jakich przypadkach należy udać się do ortodonty, a kiedy skorzystać z usług protetyka.

Dlaczego przynajmniej raz w roku powinniśmy odwiedzić gabinet dentysty?

Dentysta to specjalista zajmujący zarówno diagnostyką, leczeniem, jak i profilaktyką w zakresie chorób naszej jamy ustnej.

 Do stomatologa powinniśmy zgłosić się w sytuacji, gdy:

  • doskwiera nam uporczywy ból zęba;
  • cierpimy z powodu nadwrażliwości zębów;
  • mamy problem z nawracającymi aftami oraz podrażnieniami w porębie jamy ustnej;
  • zmagamy się z nieprzyjemnym oddechem;
  • dostrzegamy częste krwawienie podczas mycia zębów;
  • odczuwamy ból podczas gryzienia pokarmów;
  • zmagamy się z problemem próchnicy i kamienia nazębnego;
  • odczuwamy znaczący ból i dostrzegamy niepokojące zaczerwienienie dziąseł.

Dzięki regularnym kontrolom, stomatolog jest w stanie we właściwym momencie dostrzec niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej i jak najszybciej zastosować wskazane leczenie. Ponadto, podczas corocznych wizyt jesteśmy w stanie uzyskać szereg praktycznych porad, dzięki którym z łatwością zadbamy o piękny i zdrowy uśmiech.

Kiedy powinniśmy odwiedzić ortodontę?

Ortodonta to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem wad zgryzu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Z jego pomocą jesteśmy w stanie nie tylko zniwelować wszelkie niedoskonałości naszego uśmiechu, ale również doprowadzić do prawidłowego ułożenia zębów oraz żuchwy, dzięki czemu przeżuwanie pokarmów staje się o wiele prostsze, a wszelkie dolegliwości bólowe z nim związane zostają zniwelowane.  

Kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet protetyka?

Protetyka to stale rozwijająca się dziedzina stomatologii, która pomaga nam uzupełnić ubytki zębowe powstałe na skutek poważnych chorób lub urazów mechanicznych. Coraz częściej jednak, również zdrowe osoby odwiedzają gabinet protetyka w celu wykonania tak zwanych licówek, które mogą zagwarantować nam nieskazitelny uśmiech.