Chociaż w aptekach można znaleźć wiele specjalnych leków na katar u dzieci, to jednak czasami wystarczą najprostsze rozwiązania. Co warto mieć pod ręką, gdy zaczyna się sezon na infekcje?

Najczęściej katar u dziecka jest związany z przeziębieniem czy grypą, ale również może pojawiać się jako efekt alergii wziewnych. W takim przypadku warto dać dziecku nie tylko chusteczki, którymi będzie można wydmuchać z noska nadmiar wydzieliny, ale również zastosować dodatkowe preparaty, które ułatwią leczenie.

Katar u dziecka najczęściej przechodzi po kilku dniach sam, ale w tym czasie można zastosować sól fizjologiczną. To jeden z najskuteczniejszych i przy tym całkowicie naturalny środek, który może być stosowany na kilka sposobów. Sól fizjologiczna jest polecana na katar u dziecka, ponieważ pozwala na oczyszczanie nosa z zanieczyszczeń i drobnoustrojów, posiada właściwości nawilżające oraz ułatwia oddychanie.

Spray z soli fizjologicznej

U starszego dziecka można bez problemu zastosować spray z soli fizjologicznej do noska. Należy umieścić wtedy końcówkę aplikatora w jednej dziurce i rozpylić roztwór, a następnie powtórzyć to w drugiej dziurce.

Równomiernie rozpylony spray pozwala na uzyskanie szybkiego efektu ulgi i dzięki temu katar nie będzie już tak męczący. Należy pamiętać o regularnych aplikacjach w ciągu dnia, aby uzyskać najlepszy efekt.

Inhalacje z soli fizjologicznej

Drugim sposobem na wykorzystanie soli fizjologicznej na katar u dziecka jest wykonanie inhalacji. Nie potrzebujemy do tego jednak specjalnego urządzenia jakim jest nebulizator – wystarczy miska oraz ręcznik.

Do soli fizjologicznej można dodać również olejki eteryczne, które pozwalają na złagodzenie objawów infekcji. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu olejek eukaliptusowy, miętowy, piniowy, a także lawendowy. Należy rozcieńczyć je w niewielkiej ilości soli fizjologicznej wykorzystanej do inhalacji.

Krople z soli fizjologicznej

Na katar u dziecka możemy zastosować również wkroplenia z soli fizjologicznej do noska.

W tym celu kilka kropel wkraplamy do jednej, a potem drugiej dziurki. Sól fizjologiczna szybko rozpuści wydzielinę i pozwoli na jej łatwiejsze usunięcie.